[Na rubu] Telepatija

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

Dali bi vi više voljeli da si ljudi mogu međusobno čitati misli?

Da
14
40%
Ne
21
60%

Total votes : 35

Postby Dario » 03.11.2005., 13:13

Zikkie wrote:?ujte..u principu NE, no ponekad bi bilo korisno moći ?itati misli me?usobno...

Koliko bi nesporazuma nestalo zbog krivog odabira rije?i ili samo krive mimike prilikom komunikacije dvije osobe.

Prijenos misli bio bi mnogo savršenije sredstvo za komunkaciju kada bi bio moguć. Naravno, pod uvjetom da obje strane pristaju sudjelovati u prijenosu misli, tako da ne do?e do invazije privacije.

Slažem se komunikacija bi bila puno kvalitetnija i brža jedino bi bio problem za one koji ne pristanu dobrovoljno na takvu komunikaciju, a nisu dovoljno jaki da se obrane od tzv invazije o kojoj prića Ziki. Neko ko se nebi držo pravila ponošanja bi od "slabijih" saznao što god želi što nebi bilo ugodno za toga.
Tak da mi se ?ini da ima i prednosti i nedostataka pa neću glasati već su samo reći nije loše ovo kaj sad imamo tj da ne postoji ta mogućnost :)
Chakotay: "A man can own only courage and loyalty in his heart!"

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby legs » 03.11.2005., 20:31

To sam zapravo i o?ekivao, ljudi se svi boje da će im netko narušiti privatnost, jer će im se saznati njihove tajne. No gubitak privanosti je kada nemaš nimalo vremena za sebe. Što se tiće otkrivanja tajni, pa mislim da se ljudi ionako trude da drugi saznaju što više o njima. Problem kada ti netko otkrije tvoju tajnu je to što "on" ne otkrije sve kada otkrije tu tajnu, već dobije nešto izvan konteksta, nepotpunu sliku koja stvara neugodnost. Zato bi telepatija omogućila da spozna drugo ljudsko biće u potpunosti i te tajne nebi bile neugodne. Naravno jedino ako netko baš neskriva ubojstvo ili kakav drugi teški prekršaj.
legs
Elite
Elite

Postby tdomacin » 03.11.2005., 20:42

Ova rasprava bi vjerojatno mogla ici u beskraj.....(dobre i lose strane telepatije)
Mislim da je cinjenica da bi telepatsko sposobna civilizacija imala potpuno drugciji razvoj(evoluciju) od nas, te da prema tome zapravo ne mozemo niti zamisliti kako bi to djelovalo....
tdomacin
Newcomer
Newcomer

Location: Milky way, Alpha quadrant, sector 001, Earth, Europe, Croatia, Krap. Top...

Postby Dario » 04.11.2005., 21:06

Slažem se i sa legsom i tdomacinom mislim da bi telepatska komunikacija bila puno bolja i puno kvalitetnija od komunikacije rije?ima, ali ipak nije da mi imamo izbor. Nismo ili još uvjek nismo telepati pa nemožemo baš puno birati, je da ako se ta sposobnost razvije evolucijom da će ljudi razviti i sustav zaštite od zloupotrebe, bar mislim :)

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby tdomacin » 04.11.2005., 21:25

Dario wrote:Nismo ili još uvjek nismo telepati pa nemožemo baš puno birati, je da ako se ta sposobnost razvije evolucijom da će ljudi razviti i sustav zaštite od zloupotrebe, bar mislim :)

Kakva bi zloupotreba mogla bitić....ne znam kako bi to izgledalo, ali ako se misli "zloupotreba" kao nedopušten ulazak u tu?i um....mislim da toga nebi bilo...citanje misli bi vjerojatno njima bilo kao nama gledanje u oci...a niti ne mogu zamisliti nikakvo krsenje zakona u takvu drustvu(svi znaju sve, nitko nista ne skriva od drugih...jer nema potrebe..))
tdomacin
Newcomer
Newcomer

Location: Milky way, Alpha quadrant, sector 001, Earth, Europe, Croatia, Krap. Top...

Postby legs » 05.11.2005., 10:59

Telepatija uopće nije tako daleko, pa ?ak ni stvar evolucije. Zamislite samo kada bi svi imali u glavi ugra?en nekakav neuro?ip s kojim bi bili poveznani sa drugim ljudima putem nekakvog interneta. Nebi morali gubiti vrijeme u školi već bi bili povezani sa ra?unalima i kada nam nešto treba samo se povežemo sa dadotekom i znamo.

http://pr.caltech.edu/media/lead/102797JP.html
http://www.neuro.gatech.edu/groups/potter/mike.html

Image
legs
Elite
Elite

Postby Igor » 05.11.2005., 15:17

legs wrote:Telepatija uopće nije tako daleko, pa ?ak ni stvar evolucije. Zamislite samo kada bi svi imali u glavi ugra?en nekakav neuro?ip s kojim bi bili poveznani sa drugim ljudima putem nekakvog interneta. Nebi morali gubiti vrijeme u školi već bi bili povezani sa ra?unalima i kada nam nešto treba samo se povežemo sa dadotekom i znamo.

http://pr.caltech.edu/media/lead/102797JP.html
http://www.neuro.gatech.edu/groups/potter/mike.html

Ne bi ja volio imati nikakav chip u mojoj glavi. To povezivanje na nekakvu mrezu s mojom glavom me nekako ne privlaci.
Igor
Veteran
Veteran

Postby legs » 05.11.2005., 16:20

Igor wrote:Ne bi ja volio imati nikakav chip u mojoj glavi. To povezivanje na nekakvu mrezu s mojom glavom me nekako ne privlaci.

Trebaš to gledati kao što jednostavniji na?in povezivanja na internet: prvo imamo stolni kompjuter sa kojeg se povezujemo na net; onda lakši na?in je preko laptopa, jer ga možemo nositi sa sobom; a najjednostavnije zasad je sa palma jer ti stane u džep i možeš biti on-line bilo kad i bilo gdje; a još jednostavnije bi bilo da imaš ?ip u glavi i u sekundi se spojiš na net. Tada bi bio praki?ki 24 sata na dan on-line.
legs
Elite
Elite

Postby Igor » 05.11.2005., 16:36

legs wrote:
Igor wrote:Ne bi ja volio imati nikakav chip u mojoj glavi. To povezivanje na nekakvu mrezu s mojom glavom me nekako ne privlaci.

Trebaš to gledati kao što jednostavniji na?in povezivanja na internet: prvo imamo stolni kompjuter sa kojeg se povezujemo na net; onda lakši na?in je preko laptopa, jer ga možemo nositi sa sobom; a najjednostavnije zasad je sa palma jer ti stane u džep i možeš biti on-line bilo kad i bilo gdje; a još jednostavnije bi bilo da imaš ?ip u glavi i u sekundi se spojiš na net. Tada bi bio praki?ki 24 sata na dan on-line.

ja nemam potrebe biti 24h na internetu. I meni je totalno glupo da zatvorim oci i surfam stranicama...
...sta da npr. vozim i odjednom se upali pop-up i ja se slupam.

A virusi, a kakvi su to sistemi/serveri/sta vec sto drzi tu mrezuć sta ako se oni pokvare ć
Kakav utjecaj taj cip ima na nas organizamć
Kako bi surfaoć

Ima puno pitanja prije toga. Ali ja niakd necu htjet ubacit cip u moju glavu. Sa svom ovom elektronikom za nas, sad rade i za tijelo. Za 50 godina ce ljudi izgledat ko Borg.

A ovaj cip, da bi se povezali na zajednicku mrezu i tamo slusali misli drugih. Jel vam mozda poznato ć jedna rijec: Borg...
Igor
Veteran
Veteran

Postby Fenix » 05.11.2005., 16:37

Slažem se s Igorom, a moram i re? da kad bi se mogao stvoriti takav ?ip ( izostavimo brojne medicinske komplikacije koje bi se desile ), nosio bi sa sobom mnogo eti?kih pitanja
Image
It's time to kick ass, and chew bubble-gum ! And I'm all out of gum...
Fenix
Veteran
Veteran

Postby legs » 06.11.2005., 10:20

Sigurno nebi izgledao kao borg taj neuro ?ip je velik nekoliko mikrona. Takva povezanost na net bi ti bila i tekako korisna. Zamisli samo da trebaš popraviti auto ili voziti avion itd. samo si usnimiš sa neta kako se to radi i znaš. Iako to nebi bio baš internet, mislim da bi bilo bliže IRC-u, tako da se ne trebate brinuti o pup-upovima.
legs
Elite
Elite

Postby Dario » 10.11.2005., 12:36

tdomacin wrote:Kakva bi zloupotreba mogla bitić....ne znam kako bi to izgledalo, ali ako se misli "zloupotreba" kao nedopušten ulazak u tu?i um....mislim da toga nebi bilo...citanje misli bi vjerojatno njima bilo kao nama gledanje u oci...a niti ne mogu zamisliti nikakvo krsenje zakona u takvu drustvu(svi znaju sve, nitko nista ne skriva od drugih...jer nema potrebe..))

U kako bi to lijep svijet bio :) Prava idila kad to tako kažeš ko to nebi želio ali ipak mislim da je to neostvarivo

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby legs » 10.11.2005., 22:18

Mislim da to nije toliko neostvarivo. Kad znanstvenici govore da je ljudski mozak najkompliciranija tvorevina u Svemiru, vrhunac stvaranja...
Veći problem je to što je um jako neistraženo podru?ije. Sva prou?avanja uma spadnu na neke parapsihologije i religije što malo "ozbiljniji" ?ovjek odbaci od sebe kao neozbiljno. ?ovjek je zasad samo stroj, a sva ona obrazovanja i fakulteti služe da se mozak bolje pot?ini tijelu, da nau?i neke malo kompliciranije manuelne radnje. Jednog dana će ljudi, kada se okrenu istraživanju vlastitiog uma, otkriti mnoge zasada nevjerovatne stvari; a to vrijeme će valjda biti kada roboti preuzmu manuelni rad i ljudi ostanu besposleni.
Sjetimo se samo re?enice Andrea Malrauxa: "21 stoljeće će biti stoljeće duha, ili neće biti stoljeća uopće".
Last edited by legs on 11.11.2005., 15:09, edited 1 time in total.
legs
Elite
Elite

Postby Spock » 11.11.2005., 01:23

Mislim da je nešto sli?no tome rekao i Q na kraju TNG-a :)
[ Infinite diversity in infinite combinations ]
Spock
Elite
Elite

Postby Fenix » 11.11.2005., 01:48

Kad znanstvenici govore da je ljudski mozak najkompliciranija tvorevina u Svemiru, vrhunac stvaranja...

A tu mislim da su znanstvenici pretjerali iz razloga jer nisu ni istražili naš sun?ev sustav, a kamoli ?itav svemi kako znaju da negdje ne postoji nešto kompleksnije.

A što se ti?e uma slažem se da je neistražen dio, ali sad da ?emo imati telekineti?ke telepatske i ko zna kakve sposobnosti a Terminator da mi usisava dnevni boravak je ipak malo više udaljeno nego što misliš.
Image
It's time to kick ass, and chew bubble-gum ! And I'm all out of gum...
Fenix
Veteran
Veteran

PreviousNext

Return to Znanost