[Na rubu] Telepatija

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

Dali bi vi više voljeli da si ljudi mogu međusobno čitati misli?

Da
14
40%
Ne
21
60%

Total votes : 35

[Na rubu] Telepatija

Postby legs » 01.11.2005., 22:11

Dali bi po vašem mišljenju bilo bolje da si ljudi međusobno mogu citati misli i osjećaje?

Ja mislim da bi to bilo puno bolje i da bi dovelo do potpunog me?usobnog razumjevanja me?u ljudima.
legs
Elite
Elite

Postby Chrisette » 01.11.2005., 22:23

Hm, nisam baš sigurna, legs. Na taj na?in već bi sve znali o osobi koja nas zanima. Gdje je tu ?ar tajanstvenostić Užitak je baš u tome da kada smo s osobom koju volimo, cijeli život iznova nas iznena?uje i uvijek o njoj u?imo nešto novo. Bilo do iznimno dosadno kada bi si mogli ?itati misli.
Chrisette
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby Matt » 01.11.2005., 22:27

Uf, mislim da ne bih volio... U svakom trenutku ti netko može upast u mozak. Više nema intimnog razmišljanja, promišljanja, razmatranja... A i pokupiš misli za koje možda ra?e ne bi želio znati. Da to svatko može u svakom trenutku, ne bi bilo dobro. Samo kad bi to bio neki proces izme?u ljudi koji si po dogovoru ?itaju misli, ina?e bolje ne.
Image Image

The universe is vast, and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. Whether we are good or evil. - Oma Desala
Matt
Expert
Expert

Postby Sheliak » 01.11.2005., 22:31

Kad bi ljudi bili kulturni i civilizirani tek tolko da ne bi upadali u tu?e glave bez dopuštenja, ja mislim da bi to bilo u redu.
Sheliak
Expert
Expert

Postby T'Pol » 01.11.2005., 22:42

MA NE EN nikako ne.-...mislim to ne bi bilo dobro jer nekako bi se svi ?udno osije?ali ali u nekom trenutku bi bilo to dobro
"All beauty must die" nick cave
T'Pol
Veteran
Veteran

Postby Sarek@Vulcan » 01.11.2005., 23:01

to bi bio potpuno druga?iji svijet. Ne bi bilo laži, skrivanja, intime - e sad zavisi da li bi mogli blokirat da nam netko pro?ita, ako bi onda bi bilo sli?no normalnom razgovoru, a ako ne bi mogli blokirat ?itanje naših misli, sve bi bilo druk?ije, ne bi poznavali intimu i privatnost kakvu smo do sada poznavali. Nebi više bili ljudi.
"You will always be a child of two worlds,
and fully capable of deciding your own destiny.
The question you face is, which path will you choose."
Sarek@Vulcan
Expert
Expert

Postby Igor » 01.11.2005., 23:31

NE!

Zato sto u ovo vrijeme kad su nam prava jako limitirana, kad vise nema free speecha vec je "mostly-free speech". Patriot actom u AMerici sad mogu kontrolirati sve, internet se takodjer moze koliko-toliko pratiti, cenzuriraju se novine etc...
...jedina PRAVA privatnost je u nasim mislima. Nase misli su jedino mjesto gdje covjek moze imati ideju i misljenje o cemu god hoce bez da mu je tko cenzurira i zabrani mu.

Pa u ansim mislima je razlika u "prejudice" i "racism and discrimination". Prejudice (zao mi je, ali zaboravih Hrvatsku rijec) je kad mi MISLIMO kako netko je los samo zbog njegove rase, koze etc... a rasizam i diskriminacija su kad nesto ucinimo sto bi to pokazalo.
Sve dok takve misli stoje u ansoj glavi i nikog ne vrijedjaju nikome nista - citanje misli bi to promjenilo.

Za sve koje su glasovali da:
Pa razmislite malo. Gubite vasu privatnost i vase privatne misli. Drzite neku tajnu za koju ne biste zeljeli da nitko sazna, a svi vam procitaju misli i sve se zna. Ne bi vise bilo tajni.

Jos nesto, bilo bi plagijata. Jedan bi covjek dosao na ideju i svi bi mu procitali misli i oni ucinili isto. Bilo bi puno problema oko toga, oko izvorne ideje.

Mislim kako bi mogucnost citanja misli donijela puno problema u danasnjem suvremenom drustvu.
Ali da je imamo tu sposobnost od davna mislim da bi se navikli na to i razvili totalno drukcije navike. Mozda ne bi znali za privatnost, ideje, misli ali vjerujem da bi bilo i prednosti, koje sada ne znam navesti.
Igor
Veteran
Veteran

Postby I.D.I.C. » 01.11.2005., 23:55

Ja mislim da ne bi bilo dobro nikako, da smo svi telepati! Onda bi ti svako mogao zaviriti u glavu, a privatnost bi onda samo bila rije? koju smo nekada poznavali! :)

Evo dio jednog ?lanka na koji sam slu?ajno naišla..... :)

------------------------------------------------------------------------------------

Danas se telepatijom bavi svi, od vrhunskih znanstvenika do obi?nih šarlatana, no nitko nije postigao nikakav vidni pomak. Iz tog je razloga i izvjesni James Randi, ma?ioni?ar, pseudoznanstvenik i skeptik, ponudio 1 milijun dolara onome tko da barem jedan znanstveni dokaz postojanja telepatije. Nagrada je uspostavljena davne 1996. godine, a još uvijek nitko nije prošao ?ak niti preliminarni test. Smatrate li da posjedujete dokaze postojanja telepatije ili ste upravo vi živi dokaz, javite se gospodinu Randiju i pokupite nagradu. Pitanja su možda teža nego na 'Milijunašu', ali nagrada je veća, a uostalom, sve odgovore možete saznati pro?a?kate li po glavi gospodina Jamesa.
------------------------------------------------------------------------------------
Last edited by I.D.I.C. on 03.11.2005., 16:50, edited 1 time in total.
Image

Image
Infinite Diversity in Infinite Combination!

'' I can't sacrifice the present waiting for a future that may never happend!''
- Chakotay in ''Resolutions''
I.D.I.C.
Respected
Respected

Postby Matt » 02.11.2005., 00:11

Igor wrote:NE!

Zato sto u ovo vrijeme kad su nam prava jako limitirana, kad vise nema free speecha vec je "mostly-free speech". Patriot actom u AMerici sad mogu kontrolirati sve, internet se takodjer moze koliko-toliko pratiti, cenzuriraju se novine etc...
...jedina PRAVA privatnost je u nasim mislima. Nase misli su jedino mjesto gdje covjek moze imati ideju i misljenje o cemu god hoce bez da mu je tko cenzurira i zabrani mu.

Pa u ansim mislima je razlika u "prejudice" i "racism and discrimination". Prejudice (zao mi je, ali zaboravih Hrvatsku rijec) je kad mi MISLIMO kako netko je los samo zbog njegove rase, koze etc... a rasizam i diskriminacija su kad nesto ucinimo sto bi to pokazalo.
Sve dok takve misli stoje u ansoj glavi i nikog ne vrijedjaju nikome nista - citanje misli bi to promjenilo.

Za sve koje su glasovali da:
Pa razmislite malo. Gubite vasu privatnost i vase privatne misli. Drzite neku tajnu za koju ne biste zeljeli da nitko sazna, a svi vam procitaju misli i sve se zna. Ne bi vise bilo tajni.

Jos nesto, bilo bi plagijata. Jedan bi covjek dosao na ideju i svi bi mu procitali misli i oni ucinili isto. Bilo bi puno problema oko toga, oko izvorne ideje.

Mislim kako bi mogucnost citanja misli donijela puno problema u danasnjem suvremenom drustvu.
Ali da je imamo tu sposobnost od davna mislim da bi se navikli na to i razvili totalno drukcije navike. Mozda ne bi znali za privatnost, ideje, misli ali vjerujem da bi bilo i prednosti, koje sada ne znam navesti.

Signed. BTW Prejudice je engleska rije? za predrasudu.
Image Image

The universe is vast, and we are so small. There is only one thing we can ever truly control. Whether we are good or evil. - Oma Desala
Matt
Expert
Expert

Postby Igor » 02.11.2005., 00:31

Matt wrote:Signed. BTW Prejudice je engleska rije? za predrasudu.

Da, tako je... predrasuda...
...zaboravljam ove najjednostavnije rijeci :( znam sto znace i engleski naziv ali ne i hrvatski naziv :(

thanx :)
Igor
Veteran
Veteran

Postby ST T'Pol » 02.11.2005., 04:12

Onda uopste ne bi ni govorili. Nema potrebe govoriti nesto nekome kad taj neko vec zna sta si hteo da kazes. Verovatno bismo samo pevali :lol:
ST T'Pol
Elite
Elite

Postby Zikkie » 02.11.2005., 08:31

?ujte..u principu NE, no ponekad bi bilo korisno moći ?itati misli me?usobno...

Koliko bi nesporazuma nestalo zbog krivog odabira rije?i ili samo krive mimike prilikom komunikacije dvije osobe.

Prijenos misli bio bi mnogo savršenije sredstvo za komunkaciju kada bi bio moguć. Naravno, pod uvjetom da obje strane pristaju sudjelovati u prijenosu misli, tako da ne do?e do invazije privacije.
There are many things my father taught me here in this room. He taught me: keep your friends close, but your enemies closer.

Image Image Image
Zikkie
Elite
Elite

Postby Sheliak » 02.11.2005., 08:36

Zikkie wrote:Koliko bi nesporazuma nestalo zbog krivog odabira rije?i ili samo krive mimike prilikom komunikacije dvije osobe.

Prijenos misli bio bi mnogo savršenije sredstvo za komunkaciju kada bi bio moguć. Naravno, pod uvjetom da obje strane pristaju sudjelovati u prijenosu misli, tako da ne do?e do invazije privacije.

Potpuno se slažem s tobom
Sheliak
Expert
Expert

Postby legs » 02.11.2005., 11:54

Dobro vidim da su skoro svi protiv iako sam ja još uvijek za, jer mislim da je govor uistinu nezgrapan na?in da ljudi kažu što imaju na pameti. Neki spominju da bi tu bilo plagijata, ali umjetnost i je stvorena kao na?in da se ljudi bolje izraze. Mislim da u telepatskom društvu nebi ni bilo umjetnosti: svi oni slikari ili svira?i saksofona koji se trude da što to?nije pokažu svoje osjećaje, jednostavno nebi morali postojati.
Neki kažu da bi Amerikanci tada sve držali pod kontrolom kada znaju sva?ije misli, no ja mislim suprotno. Možda bi tada prestali svi ratovi, jer bi se znala istina, nebi se bojali ne?eg skrivenog ili nepoznatog.
legs
Elite
Elite

Postby Coda » 02.11.2005., 12:18

Apsolutno ne. Izgubila bi se privatnost, ali i sva moguća zainteresiranost za me?uljudske odnose. Nije fora ako o svakome možeš sve saznati...
Image Image
Image Image Image
Coda
Editorial
Editorial

Next

Return to Znanost