Koliki je svemir???

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

Koliki je svemir???

Postby akreca » 04.04.2013., 12:29

U vidljivom svemiru nalazi se oko 100 milijardi galaksija.

Mliječni put ima između 200 i 400 milijardi zvijezda
Naša galaksija, Mliječni put, dugačka je 100 000 svjetlosnih godina i „duboka“ 1000 svjetlosnih godina.
Galaksija Andromeda je dugačka 220 000 svjetlosnih godina.
Udaljenost između Andromede i Mliječnog puta je oko 2 milijuna svjetlosnih godina.

„Super-praznina“ Eridan koja ima promjer od milijardu svjetlosnih godina otprilike je 10 000 puta veća od naše galaksije Mliječnog puta.

ukratko.
akreca
Apprentice
Apprentice

Re: Koliki je svemir???

Postby Ranko » 04.04.2013., 20:11

Je li to ta super-praznina koja nastala par stotina milijuna godina nakon velikog praska? Slusao sam na Andromedi i Explori da su nasi radio-teleskopi uspjeli prodrijeti do tolike daljine (tj. putovati unatrag kroz vrijeme, da se tako izrazim) da su naisli na jednu veliku prazninu u kojoj nema zvijezda.
Image Image Image

"Better dead than smeg!" - Arnold Judas Rimmer
Ranko
Admin
Admin

Postby akreca » 04.04.2013., 21:09

pa izmedju galaksija su praznine. nema zvijezda tu
akreca
Apprentice
Apprentice

Postby captain » 04.04.2013., 22:35

Ranko wrote:Je li to ta super-praznina koja nastala par stotina milijuna godina nakon velikog praska? Slusao sam na Andromedi i Explori da su nasi radio-teleskopi uspjeli prodrijeti do tolike daljine (tj. putovati unatrag kroz vrijeme, da se tako izrazim) da su naisli na jednu veliku prazninu u kojoj nema zvijezda.

Ja iman pitanje :D :)

Zašto veliki prasak mora bit jedan jedini i zašto se o svemiru razmišlja samo kroz veliki prasak ? bez mogučnosti da je taj isti prasak samo jedan od niza takvih događaja ?

Mi pokušavamo razumit samo vidljivi svemir a zapravo nevidimo mnogo toga , pa onda zašto sa sigurnošču možemo tvrdit da je veliki prasak individualan događaj
Alo Alo This is red dwarf calling Night Hawk to tell you that only fools and horses work on bing bang theory :D
captain
Master
Master

Postby Ranko » 04.04.2013., 23:25

Koliko sam upucen, izgleda da se sav svemir siri iz jedne tocke u svim smjerovima, odatle ideja velikog praska. A pitanje "sto je bilo prije velikog praska zaokuplja" i mene, a bojim se da ce to zauvijek ostati cisto filozofsko pitanje na koje nikad necemo znati odgovor.
Image Image Image

"Better dead than smeg!" - Arnold Judas Rimmer
Ranko
Admin
Admin

Postby akreca » 05.04.2013., 07:02

Ako je doslo do velikog praska i da se svemir siri u nesto onda to nesto nemoze biti potpuno potisnuto. Znaci ostatci ili dijelovi toga su sigurno jos uvijek tu samo veoma tesko je otkriti i shvatiti sta ne pripada nasem svemiru odnosno igrati onu igru "izbaci uljeza". Uljez bi u ovom slucaju bio dio toga u sta se svemir siri.
Da li su to tamna energija i antimaterija? Pitanje je.
Jedna luda teorija kaze da su crne rupe dijelovi toga u sta se svemir siri i sto je postojalo prije ovog svemira ali dijelovi koji se nisu mogli potisnuti nego su utopljeni u ovaj svemir.
Ta teorija bas i ne pije vodu ali je ipak predstavljena.

Masa koju poznajemo ima gravitaciju koja privlaci dok tamna energija ima gravitaciju koja odbija.

Za nas postoji samo jedan prasak jer samo njega mozemo pretpostaviti i mi postojimo kao posljedica njegovog nastanka.
akreca
Apprentice
Apprentice

Postby captain » 05.04.2013., 12:08

Meni je zanimljivo da nitko zaozbiljno ne postavlja pitanje o tome jeli veliki prasak ..jedini veliki prasak , nemora naš svemir biti jedini svemir i neodgovoreno je pitanje šta je izvan svemira
Alo Alo This is red dwarf calling Night Hawk to tell you that only fools and horses work on bing bang theory :D
captain
Master
Master

Postby akreca » 05.04.2013., 13:43

to je nemoguce proucavati niti pruziti bilo kakav dokaz o tome. svemir koji imamo je jedini postojeci za nas.
akreca
Apprentice
Apprentice

Postby Sarek@Vulcan » 05.04.2013., 19:42

Ovaj video mi je pomogao da skužim razliku između vidljivog svemira i stvarne veličine svemira. Preporučam da pogledate :)

A što se tiče velikog praska, meni je to skorz ok teorija, jer u prirodi vidimo stalno kako nešto nastaje iz nečega, npr. život itd. dok neke druge teorije kao npr. teorija da je svemir zatvoren sam u sebe i nema kraja prostorno ni vremenski većini ljudi je preapstraktna i ne možemo naći primjer za to u prirodi (na Zemlji)...
"You will always be a child of two worlds,
and fully capable of deciding your own destiny.
The question you face is, which path will you choose."
Sarek@Vulcan
Expert
Expert

Postby Surak » 06.04.2013., 21:53

captain wrote:Meni je zanimljivo da nitko zaozbiljno ne postavlja pitanje o tome jeli veliki prasak ..jedini veliki prasak , nemora naš svemir biti jedini svemir i neodgovoreno je pitanje šta je izvan svemira

Nije li jedna od teorija da ona sila koja trenutno udaljava sve sto postoji u svemirau jednog dana bude prevladana i da se sve pocne vracati nazad ka jednoj tocki, zagrijavati se i onda opet kabum, prasak i tako u nedogled. Nije bas da nitko ne razmislja samo je teoretski nemoguce ista pametno, a da je potkrepljeno cinjenicama, zakljuciti.
Surak
Advanced
Advanced

Postby captain » 07.04.2013., 11:48

Da :) .. iako moja misao je više bila u smijeru toga da nije naš veliki prasak i cikličko ponavljanje tog velikog praska , jedino cikličko ponavljanje velikog praska i da kao šta postoji više planeta i galaksija tako i postoji više različitih i nepovezanih velikih praskova
captain
Master
Master

Postby akreca » 07.04.2013., 19:31

naucnici sami sebi naprave problem. Jedna teorija kaze da iz crne rupe ne moze pobjeci nista pa ni svjetlost, jos kazu da tamo ne vrijedi ni prostor ni vrijeme. ajde ok ako je tako ali onda druga teorija kaze da ce se svemir skupljati i da c opet biti veliki prasak. Ako je tako onda bi se milijarde postojecih i onih koje ce jos nastati crnih rupa sastavilo u jednu ogromnu cnu rupu a ako nista ne moze da pobjegne i crne rupe onda vise nema velikog praska u buducnosti a mozda nema ni buducnosti jer vrijeme u tom slucaju nema svrhu jer ne postoji. ma hrpa paradoxa.
akreca
Apprentice
Apprentice

Postby Zikkie » 08.04.2013., 10:38

Big Bang je običan mit.. Irski nadbiskup Ussher isčitavanjem Biblije je ustanovio da je Bog stvorio Univerzum i sve u njemu 23.10.4004. pr.Kr. :D

Ma poludim od pitanja koliki je Svemir, kako je nastao i prije koliko vremena jer su to relacije naprosto preogromne za naše ograničene ljudske mozgove. Stotine pa i tisuće astrofizičara, kozmologa i inih rade na ovome zadnjih destljeća i premda smo u stanju znati što se događalo od 10 na -36 sekunde od početka Big Banga, nismo u stanju proniknuti u to kako je do njega došlo i zašto. Sve što imamo su teorije koje su naprosto nedokazive. Na koncu konca.. u što se uopće svemir danas širi? Najlakše je dat objašnjenje kako prostor ispred crte tek nastaje, da ga niti nema ali hajde si pokušajte samo to predstaviti kako to izgleda. Poludiš od toga ako se uneseš.
There are many things my father taught me here in this room. He taught me: keep your friends close, but your enemies closer.

Image Image Image
Zikkie
Elite
Elite

Postby Miroslav » 08.04.2013., 19:29

Zikkie wrote:Big Bang je običan mit.. Irski nadbiskup Ussher isčitavanjem Biblije je ustanovio da je Bog stvorio Univerzum i sve u njemu 23.10.4004. pr.Kr. :D

Georges Lemaître. :)
ImageImageImage

Peter: Walter, what are you doing?
Walter: I'm dosing a caterpillar.
Peter: Dosing? As in LSD?
Walter: It's a special blend.
Peter: I see. Hey, guess what just happened? Finding out that my father gives drugs to bugs, somehow just became a typical moment in my life.
Walter: Wonderful, isn't it?
Miroslav
Editorial
Editorial

Postby Zikkie » 09.04.2013., 07:22

Đizs, Miro...to je bila samo ironija :D
There are many things my father taught me here in this room. He taught me: keep your friends close, but your enemies closer.

Image Image Image
Zikkie
Elite
Elite

Next

Return to Znanost