Od Zemlje do Mjeseca

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

NASA će graditi bazu na Mjesecu

Postby Miroslav » 07.12.2006., 08:46

Jutarnji list - Američka svemirska agencija NASA danas je objavila da će 2020. godine ponovno poslati ljude na Mjesec letjelicom nalik na Apollo iz 60-ih godina prošlog stoljeća, te da će do 2040. na jednom od njegovih polova izgraditi stalnu međunarodnu bazu.

Agencija je pozvala i druge zemlje da joj se pridruže u projektu. Stručnjaci smatraju da bi najbolja lokacija za buduću postaju bio južni pol jer do njega sunčeva svjetlost dopire tri četvrtine vremena, što je važno za prikupljanje solarne energije. Osim toga na južnom polu postoji mogućnost eksploatacije ruda.

Za let na Mjesec NASA će koristiti dva prijevozna sredstva - istraživačko vozilo Orion i mjesečev lander koji bi se mogao spustiti na bilo kojem mjestu i poslužiti kao začetak baze. Lander je nešto poput kamioneta. Na njega se može ukrcati teret ili putnici i prevesti na bilo koju lokaciju. To se može učiniti ručno ili robotički, objasnili su stručnjaci. Prve četiri godine baza na Mjesecu ne bi bila dovoljno dovršena za duže posjete, te bi astronauti na njoj provodili po tjedan dana. No, nakon toga posjeti bi se produžili na šest mjeseci.

Agencija se nada da će se vodik, kisik i drugi resursi Mjeseca moći upotrijebiti za opskrbu baze. Predstavljeni projekt uključuje i komercijalne interese poput turističkih posjeta. Sudjelovanje drugih zemalja trebalo bi smanjiti NASA-ine troškove, međutim, svi nacrti vozila ostat će u nadležnosti SAD-a.

NASA je prošle godine objavila kako bi joj za ponovno putovanje na Mjesec trebalo oko 104 milijarde dolara, međutim, danas nije željela predstaviti procjene troškova izgradnje buduće baze.

Preneseno sa NOSF-a, gdje možete pogledati i NASA-in promotivni video.
ImageImageImage

Peter: Walter, what are you doing?
Walter: I'm dosing a caterpillar.
Peter: Dosing? As in LSD?
Walter: It's a special blend.
Peter: I see. Hey, guess what just happened? Finding out that my father gives drugs to bugs, somehow just became a typical moment in my life.
Walter: Wonderful, isn't it?
Miroslav
Editorial
Editorial

Postby Stazh » 07.12.2006., 09:08

Kewl, samo sto cu onda imati 56 godina. Darn! A bas sam mislio kupit jedan stancic u centru Mjeseca od kojih 60ak kvadrata, a da tramvaj nije daleko.
Image
Image
Image
Image
Image
Eireann go Brach!
Hallowed are the Ori! :P 'Bem ti život bez rakije.
Stazh
Expert
Expert

Location: Osijek (Irska wannabe) - SGC - S prozora se vidi žitno polje

Postby Mandich » 07.12.2006., 09:35

Ja ne vjerujem u te price. Samo mazu oci obicnim smrtnicima. Ja jos uvijek nisam 100% uvjeren da je covjek uopce i bio na mjesecu, jer postoje razne teorije i dokazi da je sve to snimano u studiju.
Image Image

o_O
Image
Mandich
Veteran
Veteran

Postby -fallen-one- » 07.12.2006., 09:59

a.k.a. različite teorije urote :D ... mah, ponekad jednostavno trebaš vjerovati očima!
Image
You are tiny. I can see the whole of time and space - every single atom of your existence, and I divide them. Everything must come to dust... all things. Everything dies.
-fallen-one-
Veteran
Veteran

Postby Miroslav » 07.12.2006., 10:41

Mandich wrote:Ja ne vjerujem u te price. Samo mazu oci obicnim smrtnicima. Ja jos uvijek nisam 100% uvjeren da je covjek uopce i bio na mjesecu, jer postoje razne teorije i dokazi da je sve to snimano u studiju.

Te "razne teorije i dokazi" obična su bedastoća. Čovjek je bio na Mjesecu i točka.
ImageImageImage

Peter: I see. Hey, guess what just happened? Finding out that my father gives drugs to bugs, somehow just became a typical moment in my life.
Miroslav
Editorial
Editorial

Postby Kron » 07.12.2006., 11:47

Zalosno je sto se takvi projekti ne pokrecu dok nema nekakve konkurencije. Ovako na ovo mogu samo gledati kao na odgovor na Japanske i Kineske planove da naprave lunarnu bazu.
Nadam se da uspjeti u tome.

Sto se tice laziranog sletanja skeptican sam prema cijeloj toj teoriji urote. Ako se i desilo upitan bi bio samo Apollo 11.
Ne bi me previse zacudilo da se jednom i dokaze da je taj bio laziran. Amerika je uvjek gubila space race, i mislim da je sasvim sposobna za laziranje.
Kron
Active
Active

Postby T0X1C » 07.12.2006., 13:22

Meni je to osobno beskorisno i uzaludno trosenje love, na mjesecu nece nista novoga otkrit, to je mrtva pustara i gotovo...
Hi honey. Guess what I did at work today? I wore a bomb. A nuclear bomb in a field of flowers. I could get lucky.
Tomorrow I could have a bigger bomb. I could kill more people. Maybe they'll be innocent people.
Children ... maybe.

Image
T0X1C
Expert
Expert

Postby frenky » 07.12.2006., 13:49

pa bilo bi lijepo biti astronaut ili tehnicar za odrzavanje mjeseceve baze.....

ili jos bolje.... baze na marsu....
frenky
Professional
Professional

Postby Underdark » 07.12.2006., 14:34

T0X1C wrote:Meni je to osobno beskorisno i uzaludno trosenje love, na mjesecu nece nista novoga otkrit, to je mrtva pustara i gotovo...
baza nije tamo da mi se otkrilo nešto novo. s nje bi bilo jeftinije lansirati rakete, Enterprise, Voyagere, Galactice.........
So much struggle for meaning, for purpose. And in the end, we find it only in each other. Our shared experience of the fantastic. And the mundane. The simple human need to find a kindred, to connect. And to know in our hearts... that we are not alone.
Underdark
Well Known
Well Known

Postby Miroslav » 07.12.2006., 14:48

T0X1C wrote:Meni je to osobno beskorisno i uzaludno trosenje love, na mjesecu nece nista novoga otkrit, to je mrtva pustara i gotovo...

Helij 3
ImageImageImage

Miroslav
Editorial
Editorial

Postby talos » 07.12.2006., 14:55

a korištenje raznih ruda je tebi bezveze??? i mogučnost uspješnijeg istraživanja mjeseca ( ili još bolja ideja, sve zatvorenike koji su osuđeni za teška zlodjela lijepo stjerati na Mjesec neka kopaju u rudnicima :D )
Fortune Smiles Upon Your Effort.
Under my leadership you will be safe.
The voice of the people is the voice of God.
For the greater glory of God.
For Infinity
talos
Editorial
Editorial

Postby Mandich » 07.12.2006., 15:13

talos wrote:

a korištenje raznih ruda je tebi bezveze??? i mogučnost uspješnijeg istraživanja mjeseca ( ili još bolja ideja, sve zatvorenike koji su osuđeni za teška zlodjela lijepo stjerati na Mjesec neka kopaju u rudnicima :D )

Mislis da to nece biti tako za 20 godina? Ja bi namjerno onda poubijao 200 ljudi da me posalju tamo ^^
Image Image

o_O
Image
Mandich
Veteran
Veteran

Postby frenky » 07.12.2006., 15:13

evo... nekoliko vrlo korisnih rjesenja se je izrodilo u umovima sf fanova.... i to podosta prakticnih....

rude... cisto istrazivanje.... ma bilo sto....

pa cak bi i proizvodnja procesora za nase kompove bila jednostavnija i jeftinija gore.... (vjerojatno bi se isplatilo proizvoditi sve u low g i vacuumu - i sve ti je jos k tome i besplatno).... ne moras odrzavati skupe "sterilne sobe", koje su btw nekoliko stotina puta cisce od kirurske dvorane....
frenky
Professional
Professional

Re: NASA će graditi bazu na Mjesecu

Postby Dr. Daniel Jackson » 07.12.2006., 15:33

Miroslav wrote:Predstavljeni projekt uključuje i komercijalne interese poput turističkih posjeta. Sudjelovanje drugih zemalja trebalo bi smanjiti NASA-ine troškove, međutim, svi nacrti vozila ostat će u nadležnosti SAD-a.

NASA je prošle godine objavila kako bi joj za ponovno putovanje na Mjesec trebalo oko 104 milijarde dolara, međutim, danas nije željela predstaviti procjene troškova izgradnje buduće baze.

Ajmo i njima dati pare da oni upravljaju svime time i još na nama zarađuju, tzv. našim novcima naprave hotele koji će biti njihovi ?!? ono baš ću financirati njih, baš bi želio vidjeti koje će dupelizačke zemlje priključiti tome, pa zakaj mi ne radimo nacrte koje će bit u našoj juristikciji, a da se oni prključe :D
Image
Dr. Daniel Jackson
Active
Active

Postby T0X1C » 07.12.2006., 16:58

Ma mjesec bi jedino iskoristio za odlaganje nulearnog otpada...jedino za to.
Hi honey. Guess what I did at work today? I wore a bomb. A nuclear bomb in a field of flowers. I could get lucky.
Tomorrow I could have a bigger bomb. I could kill more people. Maybe they'll be innocent people.
Children ... maybe.

Image
T0X1C
Expert
Expert

Next

Return to Znanost