Ponavljanje Velikog praska izazvat će smak svijeta

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

Re: Ponavljanje Velikog praska izazvat će smak svijeta

Postby Jack O'Neill » 09.09.2008., 14:50

relax,ovo sutra je samo test s jednom zrakom koja ce napravit par krugova u LHC-u,prava mora za sve nas paranoicare pocinje krajme 10mj.,buahahahahabuahahah,u bokte sto sam napusen,trebam prestat konzumirat hasis i extazy,
ImageImage
(capitan) of:
Image
Image
"If it's our time to die, it's our time. All I ask is, if we have to give these bastards our lives, we give 'em hell before we do!" cpt.Mifun
Jack O'Neill
Respected
Respected

Postby Atomska Sarma » 10.09.2008., 10:09

Već je jednom bilo priče na istu temu. Ja opet velim, čemu sve to, ima toliko stvari koje su daleko preče za istraživanje. Zašto bi se rizikovalo na našoj planeti u trenutku kada ne postoji rezervna. Zašto se ne bi određeni tehnološki proboji ostavili za neka druga vremena. Mislim da je sve to vezano za vojnu industriju; pa i atomska bomba je bačena samo da bi se videlo šta će biti sa ˝živom silom
˝. Meni te procene da je velika verovatnoća da je sve sigurno ne ulivaju ni malo poverenja. Šta je sa onom malom verovatnoćom da pođe sve po zlu? Ta mala verovatnoća je daleko relevantnija od onoga u šta su ˝skoro sasvim˝sigurni.

P.S. Malo je poznata sledeća stvar: molim sve da stave u stranu svoje političko uverenje o ovom pitanju pošto ne pišem iz tog razloga. Nekoliko dana po završetku rata za Kosovo i Metohiju Rusi su prvi uleteli i preuzeli vojni aerodrom kod Prištine. Britanski general Majkl DŽekson je bio na čelu operacije ulaska NATO trupa na teritoriju Kosova i Metohije i bio je, kao i svi u štabu, veoma zatečen nastalom situacijom. Vojni komandant najveće sile na svetu i, faktički, osoba čiji je glas najviše značio u tom trenutku, Vesli Klark, postavljen od strane demokrata tj. ˝levlje˝nastrojene vlade SAD, je rekao da bi trebalo krenuti na Ruse i, ako treba, osvojiti aerodrom svim sredstvima. Svako može da shvati šta bi to značilo.

Ono što sam želeo da kažem ovim primerom je da bi ljudi trebalo da imaju mnogo manje poverenja u one koji odlučuju umesto njih i da stvari posmatraju kritičkije. Šta će se desiti onda kada se poklope zvezde i grupa aparatčika usvoji neku odluku dizanjem ruke zato što su im rekli da je to prava stvar.

Stvar koja bi nam svima mogla doći glave a da nas niko nije pitao za bilo šta.
-Pazi kaktusssssssssssssssss...
-Baš ti hvalaaaaaaaaaaaaaa...
Atomska Sarma
Unskilled
Unskilled

Postby Sarek@Vulcan » 10.09.2008., 12:13

Jeste vidjeli ovo?
Znanstvenici rapaju o LHC-u
http://www.youtube.com/watch?v=j50ZssEojtM
:D

Evo malo sam tražio i evo što Michio Kaku kaže o LHC-u, koji je cilj projekta i što je sa crnim rupama.
http://www.youtube.com/watch?v=rk8Vr00EBHA&NR=1
"You will always be a child of two worlds,
and fully capable of deciding your own destiny.
The question you face is, which path will you choose."
Sarek@Vulcan
Expert
Expert

Postby Ranko » 10.09.2008., 12:48

Atomska Sarma wrote:P.S. Malo je poznata sledeća stvar: molim sve da stave u stranu svoje političko uverenje o ovom pitanju pošto ne pišem iz tog razloga. Nekoliko dana po završetku rata za Kosovo i Metohiju Rusi su prvi uleteli i preuzeli vojni aerodrom kod Prištine. Britanski general Majkl DŽekson je bio na čelu operacije ulaska NATO trupa na teritoriju Kosova i Metohije i bio je, kao i svi u štabu, veoma zatečen nastalom situacijom. Vojni komandant najveće sile na svetu i, faktički, osoba čiji je glas najviše značio u tom trenutku, Vesli Klark, postavljen od strane demokrata tj. ˝levlje˝nastrojene vlade SAD, je rekao da bi trebalo krenuti na Ruse i, ako treba, osvojiti aerodrom svim sredstvima. Svako može da shvati šta bi to značilo.

Ne razumijem koja je poanta ovog sto si rekao... :)
Image Image Image

"Better dead than smeg!" - Arnold Judas Rimmer
Ranko
Admin
Admin

Postby Ranko » 10.09.2008., 12:50

Iz danasnjeg Novog lista:

RAZGOVOR: DR. PREDRAG DOMINIS PRESTER, O MRAČNIM SCENARIJIMA NAKON PUŠTANJA U RAD VELIKOG HADRONSKOG SUDARAČA

Ljudska glupost najopasniji »apokaliptični stroj«
Kad pogledate što se zbiva u svjetskoj politici, da tzv. napredne države vode vjersko-naftne ratove, da postoje stalne provokacije i tenzije između dviju zemalja koje imaju toliko nuklearnog i drugog oružja da gotovo mogu izbrisati sve s lica zemlje, vidite da je »apokalipsa« sasvim moguća

Razgovarala Karolina KRIKŠIĆ

Iako je riječ o jednom od najznačajnijih znanstvenih projekata ikad, puštanje u rad velikog hadronskog sudarača (Large Hadron Collider-LHC) u Europskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN-u) izazvao je različite reakcije, ne samo široke javnosti, nego i samih fizičara. Naime, dok su jedni s nestrpljenjem dočekali pokretanje stroja koji bi mogao dati odgovore na brojna pitanja (među kojima i na ono o postanku Svemira), drugi su bili skloniji mračnim scenarijama u kojima je bilo riječi i o smaku svijeta.
Što zapravo možemo očekivati od eksperimenata koji danas započinju u CERN-u, upitali smo dr. sc. Predraga Dominisa Prestera, docenta na Odjelu za fiziku Sveučilista u Rijeci čije je uže područje znanstvenog interesa upravo fizika elementarnih čestica, a u zadnje vrijeme posebno gravitacija, teorija struna i fizika crnih rupa.
LHC je danas započeo s radom. Znači li to uistinu »početak kraja« i hoće li istraživanja znanstvenika s CERN-a utjecati na našu svakodnevicu?
– Ustvari, to je, za sve one koje zanima po kojim se zakonima ravna priroda i kakvo je ustrojstvo te budućnost svemira, početak jednog uzbudljivog perioda, koji će trajati sljedećih godina. Eksperimenti na LHC-u dat će nam novi uvid u ta pitanja, nakon kojeg će se možda morati ponovo pisati dijelovi udžbenika iz fizike. Vjerojatnosti za katastrofične scenarije su toliko male da ih praktično možemo potpuno zanemariti.

Opasnosti nema

Ono na što je i prije puštanja u rad LHC-a upozoravala jedna grupa fizičara jest da bi sudari protona u LHC-u mogli izazvati pojavu minijaturnih crnih rupa koje bi, povećavajući se, apsorbirale svu materiju koja ih okružuje, pa tako i naš planet. Koliko su, prema vašem mišljenju, realna takva predviđanja?
– Nimalo. U stvari se kroz medije provukla zabuna da postoji nekakva debata među stručnjacima o opasnostima rada LHC-a. Ona u stvari ne postoji – svi su stručnjaci za pojave koje će se događati na LHC-u jednoglasni da opasnosti nema. U cijeloj znanstvenoj literaturi, koja broji više tisuća radova, pojavio se samo jedan ozbiljniji rad koji sugerira moguću opasnost od minijaturnih crnih rupa. No, u tom su radu pronađene teške računske greške.
Treba napomenuti da je mogućnost stvaranja crnih rupa u LHC-u izuzetno mala, jer je ta mogućnost povezana s teoretski rijetkim scenarijima vezanim uz postojanje dodatnih prostornih dimenzija. No, svo naše razumijevanje, teoretsko i eksperimentalno, ukazuje da bi takve crne rupe bile sasvim neopasne.

Rösslerove tvrdnje neutemeljene

Njemački znanstvenik Otto Rössler, koji je Europskom sudu za ljudska prava podnio čak i žalbu, upozorava da crne rupe ne moraju nastati pri prvoj koliziji protona, već da do toga može doći i nakon desetak godina. Možemo li onda govoriti o tek »odgođenoj opasnosti«?
– Priča s Ottom Rösslerom je stereotipna. Prije svega, on ne samo da nije ekspert za fiziku elementarnih čestica, nego nije ni fizičar, već biokemičar koji ujedno voli pisati o raznoraznim stvarima u znanosti. Ono što je važno jest da je njegove tvrdnje proučio veći broj uglednih nezavisnih stručnjaka koji su ih redom odbacili kao neutemeljene, odnosno zasnovane na proizvoljnim i površnim pretpostavkama. Slična priča je i s drugim samozvanim »ekspertima« koji neodgovorno uzburkavaju javnost.
Što se tempa tiče, u početku će se stroj polako »zagrijavati«, a prvi pravi sudari čestica očekuju se tek za oko mjesec dana, a oni na maksimalnim predviđenim energijama, negdje na proljeće 2009. godine. Predviđa se da bi se za desetak godina na LHC-u mogla napraviti poboljšanja, no sve što sam rekao o sigurnosti za okolinu, vrijedi i za taj slučaj.

Očekuje se pregršt novih saznanja

Očekivanja znanstvenika od eksperimenata s LHC-om su velika. Na koja bi sve pitanja oni trebali dati odgovore?
– Kako je LHC stroj čija je »snaga« oko 200 puta veća od zadnjeg velikog sudarača čestica (Tevatron, SAD), nadamo se pregršti novih saznanja. Očekuje se precizan odgovor na pitanje postoji li ili ne postoji Higgsova čestica, koja igra važnu ulogu u važećem standardnom modelu fizike elementarnih čestica. Drugo pitanje je postoji li supersimetrija, čija posljedica je postojanje dodatnih čestica-partnera, koje bi pak mogle biti kandidati za misterioznu tamnu materiju u svemiru. Osim toga, postoji mogućnost, iako po mišljenju stručnjaka izuzetno mala, da bi se mogao dobiti uvid i u postojanje dodatnih prostornih dimenzija koje predviđa teorija struna. U tom bi slučaju postojala i mogućnost stvaranja (neopasnih) mikroskopskih crnih rupa. Naravno, treba očekivati i mogućnost da nas priroda iznenadi i pokaže nešto novo. Sve će nam to skupa posredno omogućiti bolje razumijevanje nastanka i strukture svemira, jer LHC simulira uvjete kakvi su bili milijarditi dio sekunde nakon Big Banga.
Što od fundamentalne fizike možemo očekivati u budućnosti i je li uopće moguće izraditi »apokaliptični stroj«?
– Slabija varijanta stroja već postoji, i zove se ljudska glupost i pohlepa. Kad pogledate što se zbiva u svjetskoj politici, da tzv. napredne države vode vjersko-naftne ratove, da postoje stalne provokacije i tenzije između dviju zemalja koje imaju toliko nuklearnog i drugog oružja da gotovo mogu izbrisati sve s lica zemlje, vidite da je »apokalipsa« sasvim moguća. I to čak i bez uloge suvremene znanosti.
Image Image Image

"Better dead than smeg!" - Arnold Judas Rimmer
Ranko
Admin
Admin

Postby Sarek@Vulcan » 10.09.2008., 12:58

Taman sam pročitao ovo u Novom Listu i dođem tu i vidim ovaj post. Preporučam ovaj tekst, poučan je.
Sarek@Vulcan
Expert
Expert

Postby legs » 12.09.2008., 08:51

Ranko wrote:Iz danasnjeg Novog lista:

RAZGOVOR: DR. PREDRAG DOMINIS PRESTER, O MRAČNIM SCENARIJIMA NAKON PUŠTANJA U RAD VELIKOG HADRONSKOG SUDARAČA

Kad pogledate što se zbiva u svjetskoj politici, da tzv. napredne države vode vjersko-naftne ratove, da postoje stalne provokacije i tenzije između dviju zemalja koje imaju toliko nuklearnog i drugog oružja da gotovo mogu izbrisati sve s lica zemlje, vidite da je »apokalipsa« sasvim moguća

Čovječe kako me živciraju ti naši znanstvenici, jedva čekaju da dođu u novine i da govore kako su svi ljudi idioti.

Evo kako bi to normalan čovjek objasnio
legs
Elite
Elite

Postby Sarek@Vulcan » 12.09.2008., 21:24

legs wrote:Evo kako bi to normalan čovjek objasnio

Valjda nisi vidio moj komentar gore, postao sam istu stvar.

Sarek@Vulcan wrote:Evo malo sam tražio i evo što Michio Kaku kaže o LHC-u, koji je cilj projekta i što je sa crnim rupama.
http://www.youtube.com/watch?v=rk8Vr00EBHA&NR=1
Sarek@Vulcan
Expert
Expert

Postby B'Pol » 13.09.2008., 22:37

legs wrote:
Ranko wrote:Iz danasnjeg Novog lista:

Čovječe kako me živciraju ti naši znanstvenici, jedva čekaju da dođu u novine i da govore kako su svi ljudi idioti.

Čitam i čitam po ne znam koji put gore navedeni tekst i ne vidim o čemu ti to???!!!!! Jednostavno ne shvaćam jer u CERNU je šest hrvatskih znanstvenika pa mi nikako nije jasno da sami pljuju po sebi???
Image Image Image

Kathryn Janeway - Coffee: the finest organic suspension ever devised.
B'Pol
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby -fallen-one- » 13.09.2008., 22:54

legs wrote:Čovječe kako me živciraju ti naši znanstvenici, jedva čekaju da dođu u novine i da govore kako su svi ljudi idioti.

večina i je :D
grupa ljudi = neandretalci

nikad nemoj podcijeniti ljudsku glupost ... a ni ovo današnje razdoblje gdje ljudi čini se čak i očekuju "kraj svijeta" pa im je sve apokalipsa ...
Image
You are tiny. I can see the whole of time and space - every single atom of your existence, and I divide them. Everything must come to dust... all things. Everything dies.
-fallen-one-
Veteran
Veteran

Grčki hakeri upali u kompjuterski sustav u CERN-u

Postby B'Pol » 13.09.2008., 23:19

Grčki hakeri upali u kompjuterski sustav u CERN-u

Hakeri koji se nazivaju Greek Security Team upali su u sustav LHC-a i postavili lažnu stranicu u sustav na kojoj se ismijavaju informatičarima koje nazivaju 'hrpom školaraca'. U poruci koju su ostavili na grčkom nije bilo više ičeg zlonamjernog i rekli su da ih više neće ometati. Upad je bio to opasniji jer je počeo u srijedu kada su znanstvenici pripremali sustav Velikog hadronskog sudarača za paljenje.
Na sustavu nije bilo nikakve štete, ali zbog ovoga stranica http://www.cmsmon.cern.ch više neće biti dostupna za javnost. Znanstvenike u CERN-u, koji vodi čitavo postrojenje, najviše je brinulo što su hakeri mogli biti korak od upravljačkog sustava za jedan od ogromnih magneta, koji teži 12.500 tona. Da su ušli u drugi dio mreže mogli su isključiti dijelove detektora, no srećom oštetili su samo jednu datoteku.
- Izgleda da nema nikakve štete, a očito je da su hakeri htjeli upozoriti da je sustav CMS, koji analizira podatke u eksperimentu, moguće hakirati - rekao je glasnogovornik CERN-a, James Gillies.
U akceleratoru dugom 27 kilometara već cirkuliraju dva snopa čestica. Na znanstvenicima je sad da uhvate te čestice i zadrže ih u skupinama prije no što će ih sudariti.
Image Image Image

Kathryn Janeway - Coffee: the finest organic suspension ever devised.
B'Pol
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby -fallen-one- » 15.09.2008., 21:29

anyways, kako ide ovo? čula sam danas da je kao propao experiment ... zna tko dal je to točno ili ovi moji nemaju pojma ... ?
Image
You are tiny. I can see the whole of time and space - every single atom of your existence, and I divide them. Everything must come to dust... all things. Everything dies.
-fallen-one-
Veteran
Veteran

Postby legs » 16.09.2008., 07:21

B'Pol wrote:Čitam i čitam po ne znam koji put gore navedeni tekst i ne vidim o čemu ti to???!!!!! Jednostavno ne shvaćam jer u CERNU je šest hrvatskih znanstvenika pa mi nikako nije jasno da sami pljuju po sebi???

Ma mislim pitaju ga o CERN-u a on odmah započne o vjeri, ratovima, nafti i oružijima te sam eto želio to malo usporediti sa objašnjenjem drugog znanstvenika koji je odmah prešao na stvar i bez uzrujavanja objasnio i to na ugodan prijateljski način. Ja nisam rekao da on pljuje po hrvatskim znanstvenicima u CERNu ili uopće po znanstvenicima koji su tamo, već o tome kako su svi ljudi koji nisu znansvenici zapravo glupi.
A u isti mah znanstvenici i sami vole popovati kako će uskoro doći kraj svijeta i APOKALIPSA, samo što oni to čine na "znanstven" način.
legs
Elite
Elite

Postby Zikkie » 16.09.2008., 09:25

-fallen-one- wrote:anyways, kako ide ovo? čula sam danas da je kao propao experiment ... zna tko dal je to točno ili ovi moji nemaju pojma ... ?

Šta'e? Frka? Guza radi, ha?! :D
There are many things my father taught me here in this room. He taught me: keep your friends close, but your enemies closer.

Image Image Image
Zikkie
Elite
Elite

Postby Rygel » 16.09.2008., 11:55

-fallen-one- wrote:anyways, kako ide ovo? čula sam danas da je kao propao experiment ... zna tko dal je to točno ili ovi moji nemaju pojma ... ?

kako može eksperiment propast kad se očekuje da će to radit punom snagom tek za (ja mislim) godinu dana
Image Image Image
Image
Rygel
Editorial
Editorial

PreviousNext

Return to Znanost