Ponavljanje Velikog praska izazvat će smak svijeta

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

Ponavljanje Velikog praska izazvat će smak svijeta

Postby B'Pol » 03.09.2008., 14:12

Image

Eksperiment koji bi trebao otkriti tajne Velikog praska mogao bi dovesti do smaka svijeta, upozorava skupina znanstvenika. Oni su čak sudskim putem zatražili zabranu eksperimenta. Za devet dana, 10. rujna, najveći akcelerator na svijetu, koji se nalazi na francusko-švicarskoj granici u sjedištu CERN-a, trebao bi se pokrenuti i stvoriti crnu rupu. Neki upozoravaju da bi ta crna rupa mogla progutati planet Zemlju. Akcelerator ubrzava čestice do brzine svjetlosti, a eksperimentom se žele stvoriti uvjeti kakvi su bili nakon rođenja svemira. Skeptici predviđaju da će se pri tom pokušaju stvoriti nekoliko manjih crnih rupa. One bi u idućih pet godina mogle narasti i spojiti se u jednu veliku rupu koja će usisati Zemlju. Ipak, Europski Sud za ljudska prava gdje znanstvenici traže zabranu, neće zaustaviti eksperiment. CERN je priznao mogućnost pojave crnih rupa, ali smatraju da nema straha. Eksperiment u CERN tema je i popularnog romana Dana Browna "Anđeli i demoni" u kojem znanstvenici s tog instituta stvore bombu nevjerojatne snage od čestica antimaterije. Snimaju i film koji se temelji na tom romanu sa Tomom Hanksom u glavnoj ulozi.
Image Image Image

Kathryn Janeway - Coffee: the finest organic suspension ever devised.
B'Pol
Peacekeeper
Peacekeeper

Re: Ponavljanje Velikog praska izazvat će smak svijeta

Postby -fallen-one- » 03.09.2008., 14:30

samo čekam vrijeme kad će zaje. i sve otić u nepovrat :D
Image
You are tiny. I can see the whole of time and space - every single atom of your existence, and I divide them. Everything must come to dust... all things. Everything dies.
-fallen-one-
Veteran
Veteran

Postby Sarek@Vulcan » 03.09.2008., 14:45

Ma neće biti nikakve crne rupe. To je samo sudaranje protona... Kako se približava 2012. sve će popularinije biti nalazit teorije o smaku svijeta u svim događajima po svijetu. I zašto nisu malo maštovitiji? Zašto crna rupa? Možda će se stvorit vremenska rupa koja će usisat cijelu Zemlju nekoliko milijuna godina u prošlost. Ili nešto slično što nema "smak svijeta" u sebi.
"You will always be a child of two worlds,
and fully capable of deciding your own destiny.
The question you face is, which path will you choose."
Sarek@Vulcan
Expert
Expert

Postby Miroslav » 03.09.2008., 14:52

Ja se nadam da će otkrit warp pogon. :D
ImageImageImage

Peter: Walter, what are you doing?
Walter: I'm dosing a caterpillar.
Peter: Dosing? As in LSD?
Walter: It's a special blend.
Peter: I see. Hey, guess what just happened? Finding out that my father gives drugs to bugs, somehow just became a typical moment in my life.
Walter: Wonderful, isn't it?
Miroslav
Editorial
Editorial

Postby noiz » 03.09.2008., 18:55

Sarek@Vulcan wrote:Ma neće biti nikakve crne rupe. To je samo sudaranje protona... Kako se približava 2012. sve će popularinije biti nalazit teorije o smaku svijeta u svim događajima po svijetu. I zašto nisu malo maštovitiji? Zašto crna rupa? Možda će se stvorit vremenska rupa koja će usisat cijelu Zemlju nekoliko milijuna godina u prošlost. Ili nešto slično što nema "smak svijeta" u sebi.

Ne vidim zašto ne bi postojala teoretska mogućnost stvaranja crne rupe putem LHC-a. Sudaranje protona pri tako velikim brzinama i niskoj temperaturi će sigurno potaknuti neku reakciju. Kolikih razmjera, to se neće znati sve dok se ne izvrši eksperiment. Vremenska rupa koja bi usisala Zemlju u prošlost je meni poprilično labava teorija, vrlo je teško nešto veličine Zemlje "usisat" u vrlo maleni prostor, i onda opet rematerijalizirat ju u identičnu formu bez ikakvih posljedica. A da se takav fenomen i dogodi, pa, ništa se ne bi dogodilo. Jedini način da mi shvatimo da samo par milijuna godina u prošlosti bio bi orijentirajući se pomoću zvijezda, jer i ovako gledamo u prošlost svaku večer kad pogledamo u nebo, osim tih par promjena nebeskih tijela ama baš ništa se ne bi promijenilo. Da bi se vratili recimo u doba dinosaura onda ta vremenska rupa/procjep mora imati efekt samo na ljude, jer ako se cijeli planet vrati u prošlost onda nema razlike pošto će on ostati u sadašnjem obliku i stupnju razvoja. Puno maštovitija mi je teorija crne rupe koja je ujedno najbolja aplikacija koju svemir ima za kompresiju stvari i tvari :D Enivejz, treba se bit optimističan oko toga. Ako se crna rupa stvori i usiše nas sviju u prostor veličine zrna graška, bar ćemo se svi zbližit ko nikad prije :beer:

I naposljetku, ako i dođe smak svijeta, to će na univerzalnoj razini bit važan događaj kao rotacija Sunca za 0.000001°. Daleko je to od smaka svijeta, smak planeta i čovječanstva da, svijeta sumnjam. Ma kako god mi napredni bili, sumnjam da ćemo ikad imati takvu tehnologiju koja će uništiti svemir.

Najsmješnija stvar u članku u Slobodnoj Dalmaciji bile su posljednje 2 rečenice u kojima stoji "do crne rupe može doći samo ako prostor pokaže više od tri dimenzije", a nakon tog "LHC između ostalog može dokazati i postojanje teorije stringova, a time i devet dimenzija". Dakle, oni vjeruju u više od 3 dimenzije i vjeruju da će LHC otvoriti procjep između njih, a to bi automatski značilo pojavljivanje crne rupe. Sad ko tu koga usisava :D
noiz
Skilled
Skilled

Postby Miroslav » 03.09.2008., 19:31

Mene je strah jer sam načuo kako je Rodney McKay trenutno u CERN-u, a svi znamo kako on zna zashrat (kad je raznio pola sustava u Pegasus galaksiji :D ). No dobro, bit će tamo valjda i Carterica i dr. Lee. Ako ništa drugo, vratit će se Sheppard i Mitchell u prošlost pa će spriječiti McKaya (a možda i Ba'ala) da petlja i tako popraviti timeline. :D

Image
ImageImageImage

Peter: I see. Hey, guess what just happened? Finding out that my father gives drugs to bugs, somehow just became a typical moment in my life.
Miroslav
Editorial
Editorial

Postby talos » 03.09.2008., 19:47

noiz wrote:
Sarek@Vulcan wrote:Ma neće biti nikakve crne rupe. To je samo sudaranje protona... Kako se približava 2012. sve će popularinije biti nalazit teorije o smaku svijeta u svim događajima po svijetu. I zašto nisu malo maštovitiji? Zašto crna rupa? Možda će se stvorit vremenska rupa koja će usisat cijelu Zemlju nekoliko milijuna godina u prošlost. Ili nešto slično što nema "smak svijeta" u sebi.

Ne vidim zašto ne bi postojala teoretska mogućnost stvaranja crne rupe putem LHC-a. Sudaranje protona pri tako velikim brzinama i niskoj temperaturi će sigurno potaknuti neku reakciju. Kolikih razmjera, to se neće znati sve dok se ne izvrši eksperiment. Vremenska rupa koja bi usisala Zemlju u prošlost je meni poprilično labava teorija, vrlo je teško nešto veličine Zemlje "usisat" u vrlo maleni prostor, i onda opet rematerijalizirat ju u identičnu formu bez ikakvih posljedica. A da se takav fenomen i dogodi, pa, ništa se ne bi dogodilo. Jedini način da mi shvatimo da samo par milijuna godina u prošlosti bio bi orijentirajući se pomoću zvijezda, jer i ovako gledamo u prošlost svaku večer kad pogledamo u nebo, osim tih par promjena nebeskih tijela ama baš ništa se ne bi promijenilo. Da bi se vratili recimo u doba dinosaura onda ta vremenska rupa/procjep mora imati efekt samo na ljude, jer ako se cijeli planet vrati u prošlost onda nema razlike pošto će on ostati u sadašnjem obliku i stupnju razvoja. Puno maštovitija mi je teorija crne rupe koja je ujedno najbolja aplikacija koju svemir ima za kompresiju stvari i tvari :D Enivejz, treba se bit optimističan oko toga. Ako se crna rupa stvori i usiše nas sviju u prostor veličine zrna graška, bar ćemo se svi zbližit ko nikad prije :beer:

I naposljetku, ako i dođe smak svijeta, to će na univerzalnoj razini bit važan događaj kao rotacija Sunca za 0.000001°. Daleko je to od smaka svijeta, smak planeta i čovječanstva da, svijeta sumnjam. Ma kako god mi napredni bili, sumnjam da ćemo ikad imati takvu tehnologiju koja će uništiti svemir.

Najsmješnija stvar u članku u Slobodnoj Dalmaciji bile su posljednje 2 rečenice u kojima stoji "do crne rupe može doći samo ako prostor pokaže više od tri dimenzije", a nakon tog "LHC između ostalog može dokazati i postojanje teorije stringova, a time i devet dimenzija". Dakle, oni vjeruju u više od 3 dimenzije i vjeruju da će LHC otvoriti procjep između njih, a to bi automatski značilo pojavljivanje crne rupe. Sad ko tu koga usisava :D

pa malo bi nam Mjesec bio bliži, a to bi značilo da bi plima bila jača...ali ovo da će biti smak svijeta, pa uništavamoga svaki dan, a znao da asteroid bude pogodio Zemlju jednog dana :D
Fortune Smiles Upon Your Effort.
Under my leadership you will be safe.
The voice of the people is the voice of God.
For the greater glory of God.
For Infinity
talos
Editorial
Editorial

Postby Miroslav » 03.09.2008., 21:06

Check this out - LINK. :D
ImageImageImage

Miroslav
Editorial
Editorial

Postby Zikkie » 03.09.2008., 22:10

Ne znam..nisam baš pratio cijelu proču oko LHC-a, ali meni se čini onak..kao laiku da tu jednostavno nema dosta mase za crnu rupu. Zvuči mi prilično smiješno da bi od tih par protončića koji se sudare trebao nastati OBJEKT nevjerojatne gustoće i mase koji guta sve pred sobom ?! Ne vjerujem.
There are many things my father taught me here in this room. He taught me: keep your friends close, but your enemies closer.

Image Image Image
Zikkie
Elite
Elite

Postby Jack O'Neill » 03.09.2008., 22:10

ja sam jedan od onih skepticara koji nevjeruje u ovaj projekt,ni najmanje mi se nesvida,zajebavaju se s necim s cim nemaju pojma,cak sami neznaju sta ce ispast.,bilo bi dobro da postepeno pale taj stroj a ne odma i sto je najace tek u studenom stroj treba radit punom parom ak nist nezaribaju sada, isto tak znaci 2mj bi trebo radit pa onda pojacat, pa ga u prvom mj ugasit i onda opet u 2 upalit ,taj stroj bi trebo radit sljedecih 20god,

sta se dogodi kas se upadne u crnu rupu,niko nezna,niko nije bio u njoj,tak da nevalja nagadat,al jedno je sigurno ak se zajebu i nas sve pojede,jebiga nece nas vise bit., :'( a bas sam se naucio na zemlji.,
Jack O'Neill
Respected
Respected

Postby Miroslav » 03.09.2008., 22:16

Zikkie wrote:Ne znam..nisam baš pratio cijelu proču oko LHC-a, ali meni se čini onak..kao laiku da tu jednostavno nema dosta mase za crnu rupu. Zvuči mi prilično smiješno da bi od tih par protončića koji se sudare trebao nastati OBJEKT nevjerojatne gustoće i mase koji guta sve pred sobom ?! Ne vjerujem.

Yap. Postoji jedino if, if šansa da se ta mikrosingularnost, kad bi i nastala, a da nema Hawkingove radijacije koja će ju uništit, povuče u središe Zemlje pa onda tamo lagano raste, no kažu da bi takav rast trajao milijardama godina jer je jednostavno premala.
ImageImageImage

Miroslav
Editorial
Editorial

Postby Zikkie » 03.09.2008., 22:25

Miroslav wrote:
Zikkie wrote:Ne znam..nisam baš pratio cijelu proču oko LHC-a, ali meni se čini onak..kao laiku da tu jednostavno nema dosta mase za crnu rupu. Zvuči mi prilično smiješno da bi od tih par protončića koji se sudare trebao nastati OBJEKT nevjerojatne gustoće i mase koji guta sve pred sobom ?! Ne vjerujem.

Yap. Postoji jedino if, if šansa da se ta mikrosingularnost, kad bi i nastala, a da nema Hawkingove radijacije koja će ju uništit, povuče u središe Zemlje pa onda tamo lagano raste, no kažu da bi takav rast trajao milijardama godina jer je jednostavno premala.

E jeb.. ga onda..čemu uopće briga ??! :D :D

Zemlja će ionako biti pogodna za život još samo par stotina milijuna godina, dakle, nema frke uopće. :)
There are many things my father taught me here in this room. He taught me: keep your friends close, but your enemies closer.

Image Image Image
Zikkie
Elite
Elite

Postby noiz » 03.09.2008., 22:31

Ovisi koji su zapravo uvjeti za nastajanje crne rupe. Masa ne mora uopće biti ključni dio formule, pogotovo ako se uzme u obzir teoretska mogućnost više od 3 dimenzije, njihova isprepletenost i povezanost, antimaterija i bogzna koliko vrsta zračenja, oblika energije i ostalih pojava u svemiru za koje još pojma nemamo.

Isto tako, ne znamo šta je u crnoj rupi, jeli njena gustoća i abnormalna količina gravitacijske sile uopće ključni (opet) faktor za efekt koji ona ima. jednostavno, pitanje je daleko ispred naših mogućnosti. Stoga mi pokusi pokušaj-pogreška poput ovog baš ne sjedaju najbolje. Istina, ko ne riskira ne profitira, ali postoji mnogo alternativnih načina za otkriti dijelove slagalice o nastanku Svemira putem promatranja samog Svemira (boljom opremom) od upuštanja u simulacije najvećeg fenomena dok se još praktički veremo po stablima.

Osobno smatram da je znanost u "pubertetu", i sad ima otprilike 17 godina, u fazi u kojoj misli da zna sve. I baš tu je potrebno najviše opreza. Nije Vulkanski način znanosti u praksi za ludu onako oprezan i "spor" :D

Ipak, pozdravljam rezultate koji bi se mogli dobiti, i iskreno se nadam da će se sa svime izaći u javnost, i stvarno okrenuti prema izumima koji će napokon napravit napredak kod čovječanstva. Trenutno smo u ljutom statusu quo šta se tiče općeg napretka kao vrste.

"Zemlja će ionako biti pogodna za život još samo par stotina milijuna godina, dakle, nema frke uopće."

Ahaaaa.
noiz
Skilled
Skilled

Postby T'Rapavi » 03.09.2008., 22:43

Miroslav wrote:

Damn, sad mi kažeš kad sam već pokupovao sve gavrilovićeve nareske i dvopeke u obližnjoj trgovini... :D :D :D
Image Image Image
Image
T'Rapavi
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby ST T'Pol » 03.09.2008., 22:55

Pročitah da su neki austrijski i nemački naučnici podigli tužbu protiv eksperimenta zato što isto smatraju da će da se stvori mini crna rupa koja će za četiri godine usisati Zemllju. Navode da eksperiment krši osnovno pravo na život. :) :D Baš me zanima šta će sud odlučiti ako usvoji tužbu! :D :D :D
"I understand your concerns... request denied." - Data
Vox Populi mail kontakt voxpopuli@sfcentar.com
ST T'Pol
Elite
Elite

Next

Return to Znanost