[Na rubu] Putovanje kroz vrijeme

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

Postby annika_cat » 19.08.2005., 18:36

burn sorry ali nisam neurolog uglavnom neke crte izme?u režnjeva on nije imao a neki dijelovi su veći nego normalno no u globalu sam mozak mu je normalne veli?ine, hm, sad možda se takav rodio a možda se mozak njegovim dugogodišnjim brijanjem tako razvio.
dario kaj više razmišljam o vremenu to ga manje kužim, to ti je ko sa te. relativ. došla sam do 50 strane i onda da je taj vlak stvaran fakat bi stavila bombu pod njega :))))))))
annika_cat
Intermediate
Intermediate

Postby Dario » 19.08.2005., 22:17

bURn wrote:
Dario wrote:
annika_cat wrote:ju?er sam gledala dokumentarac o a.e. mozgu , brrrr, no frajer koji je radio autopsiju je popalio mozak nažalost djelovi su rasuti po raznim laboratorijima ali iz slika su složili trodimenzionalni mozak i stvarno je bio druga?iji nego normalni. no u toj emisiji nisu govorili samo o njegovoj revolucionarnoj e=mc2 nego i o našem poimanju vremena koje je razli?ito kad se dešava nešto loše-duže traje nego nešto dobro.kaj znaći da je i naše poimanje vremena relativno.tako ispada da smo svi mi mali svemiri za sebe
Fascinantno :) i ja mislim kao Albert da kad se doga?aju loše stvari vrijeme teće sporije :)
No postoji teorija o holografskom svemiru pa bi i najmalji dio svemira bio jednak cijelom tj sadržavo bi sve što sadrži cijeli svemir.

No moje mišljenje je da vrijeme uopće i nepostoji već je sve stvar naše percepcije zbog kretnji i irevizibilnih procesa. Kad bi svi procesi u svemiru bili povratni što kod nas nije tj neki su povratni neki nisu koa npr starenje nažalost :) samo vrijeme i njegov protok bi imao potpuno drugo zna?enje.

ak vrijeme nepostoji kako bi se ond objasnili sami procesi koji se doga?aju tjekom nekog vremena kao što si ti spomenuo starenje ili recimo kemiske reakcije
ako vrijeme nepostoji onda cijejelu fiziku bi morali baciti u koš za smeće
A ?uj pitanje je percepcije vremena ono što mi smatramo protokom vremena nije ništa drugo nego mogućnost kretanja i raznih procesa pa bi se moglo reć da je posljedica toga vrijeme a ne obrnuto. Mi jedino što o vremenu znamo to je mjeriti ga a i to radimo posredstvom nekim periodi?nih kretnjama npr broj okreta zemlje oko sunca ili mjeseca oko zemlje ili pak kazaljke na satu to nam daje dojam da vrijeme prolazi i samim time da postoji no možda i nije tako. Zamisli si da nema nikakve kretnje dali bi vrijeme prolazilo i ako bi kako bi mi to znali. Ali to je samo moje mišljenje može biti da je daleko od istine kako bi Amerikanci rekli :)

Annika mislim da ni to nebi pomoglo :) Koju knjigu ?itaš ć
Chakotay: "A man can own only courage and loyalty in his heart!"

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby bURn » 20.08.2005., 11:22

annika_cat wrote:burn sorry ali nisam neurolog

nisam ni ja :)
uglavnom tema o vremenu nije mi omiljena jer ima toliko toga nepoznato
bURn
Apprentice
Apprentice

Postby bURn » 20.08.2005., 11:25

Dario wrote:
bURn wrote:
Dario wrote:
annika_cat wrote:ju?er sam gledala dokumentarac o a.e. mozgu , brrrr, no frajer koji je radio autopsiju je popalio mozak nažalost djelovi su rasuti po raznim laboratorijima ali iz slika su složili trodimenzionalni mozak i stvarno je bio druga?iji nego normalni. no u toj emisiji nisu govorili samo o njegovoj revolucionarnoj e=mc2 nego i o našem poimanju vremena koje je razli?ito kad se dešava nešto loše-duže traje nego nešto dobro.kaj znaći da je i naše poimanje vremena relativno.tako ispada da smo svi mi mali svemiri za sebe
Fascinantno :) i ja mislim kao Albert da kad se doga?aju loše stvari vrijeme teće sporije :)
No postoji teorija o holografskom svemiru pa bi i najmalji dio svemira bio jednak cijelom tj sadržavo bi sve što sadrži cijeli svemir.

No moje mišljenje je da vrijeme uopće i nepostoji već je sve stvar naše percepcije zbog kretnji i irevizibilnih procesa. Kad bi svi procesi u svemiru bili povratni što kod nas nije tj neki su povratni neki nisu koa npr starenje nažalost :) samo vrijeme i njegov protok bi imao potpuno drugo zna?enje.

ak vrijeme nepostoji kako bi se ond objasnili sami procesi koji se doga?aju tjekom nekog vremena kao što si ti spomenuo starenje ili recimo kemiske reakcije
ako vrijeme nepostoji onda cijejelu fiziku bi morali baciti u koš za smeće
A ?uj pitanje je percepcije vremena ono što mi smatramo protokom vremena nije ništa drugo nego mogućnost kretanja i raznih procesa pa bi se moglo reć da je posljedica toga vrijeme a ne obrnuto. Mi jedino što o vremenu znamo to je mjeriti ga a i to radimo posredstvom nekim periodi?nih kretnjama npr broj okreta zemlje oko sunca ili mjeseca oko zemlje ili pak kazaljke na satu to nam daje dojam da vrijeme prolazi i samim time da postoji no možda i nije tako. Zamisli si da nema nikakve kretnje dali bi vrijeme prolazilo i ako bi kako bi mi to znali. Ali to je samo moje mišljenje može biti da je daleko od istine kako bi Amerikanci rekli :)

Annika mislim da ni to nebi pomoglo :) Koju knjigu ?itaš ć

ako vrijeme nepostoji kako bi se objasnili vremenski pomaci koji dolaze kod velikih brzinaććć
bURn
Apprentice
Apprentice

Postby Igor » 20.08.2005., 18:48

bURn wrote:ako vrijeme nepostoji kako bi se objasnili vremenski pomaci koji dolaze kod velikih brzinaććć

vrijeme postoji...

vrijeme nije ravna ploha kao prostor vec je zakrivljeno, ali je i receno da vrijeme i prostor su isprepleteni...

...tezi objekti stvaraju udubine u vremenu i time stvaraju vremenske anomalije...

pa vremenski pomaci se objasnjavaju zato jer brzina utjece na prostor/vrijeme i time stvara pomake...

bar tako mislim, ali mozda grijesim...
Igor
Veteran
Veteran

Postby Dario » 20.08.2005., 20:07

bURn wrote:ako vrijeme nepostoji kako bi se objasnili vremenski pomaci koji dolaze kod velikih brzinaććć

Ne dolazi do vremenskih pomaka dolazi do ne?ega što se zove dilatacija vremena tj sve se sporije kreće iz nekog meni nepoznatog razloga kako se to odnosi i na sat mi bi to mogli o?itati tako da i vrijeme sporije teće no sporiji protok vremena može biti samo posljedica a ne uzrok toga. Kad se govori o tom fenomenu on se ne opaža samo kod velikih brzina nego i god jakih gravitacijskih polja tako npr "vrijeme" sporije teće na polovima nego na ekvatoru ili na K2 tj kretanje će iz nekog razloga biti usporeno pa i starenje; možda nebi bilo loše otić živjeti na neki pol :)

Igore sve je to OK ali kad se pitaš što je vrijeme jel postoji neka definicija nešto ?ime bi mogli odrediti njegovu bit ja što više o tome razmišlja imam sve više pitanja :)

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby bURn » 21.08.2005., 11:52

baš zato i nevolim baš temu vremena jel ako kreneš u raspravu završit ćeš više pitanja nego na poćetku :)
bURn
Apprentice
Apprentice

Postby annika_cat » 21.08.2005., 15:48

bURn wrote:baš zato i nevolim baš temu vremena jel ako kreneš u raspravu završit ćeš više pitanja nego na poćetku :)

fora je baš u postavljanju pitanja a ne u odgovoru, tko postavi što lu?e zašto...kad...je u biti taj koji odgovara.
annika_cat
Intermediate
Intermediate

Postby Dario » 21.08.2005., 16:11

Pa i ja ju nevolim ali s druge strane potiće na razmišljanje a i uvjek je dobro ?uti kako drugi ljudi razmišljaju o toj temi. Tako se može puno nau?iti :)

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby annika_cat » 21.08.2005., 16:12

dario ?itala sam -moja teorija- od a.e. ali sam odustala sad se odmaram uz che-ov opis putovanja kroz južnu ameriku. u biti kod diletacije vremena dolazi do razli?itog gledanja na vrijeme to sam uspjela shvatiti :) npr imamo dva svemirska broda A i B ,brod B je brži i promatra? iz broda A "vidi" da sat u brodu B kasni. naravno putniku na B vrijeme te?e normalno, to je diletacija vremena.
annika_cat
Intermediate
Intermediate

Postby Dario » 21.08.2005., 20:42

Anika kužim ja kaj je dilatacija vremena to je fenomen koji ja mislim niko nije mogao predvidjeti u teoriji a radi se o tome da u sustavu koji se giba bez obzira kojom brzinom vrijeme sporije teće no ako je brzina velika onda je to o?igledno tj ako je brzina bliska brzini svjetlosti. Npr ako se brod A giba 0.5c a brod B jako sporo i tako se gibaju primjerice 1 sat iz pozicije promatra?a; tada će u brodu B pro?i tako?er 1 sat tj nešto malo manje ali zanemarivo no u brodu A će pro?i primjerice samo 10 minuta pa će osobi u brodu A ?initi da se gibo samo 10 minuta on će i ostariti samo 10 minuta a ne 1 sat. E sad zašto dolazi do tog "usporavanja" vremena ja stvarno ne znam i nemam nikakvu ideju kak da to objasnim.

Isti fenomen se dešava i u jakim gravitacijskim poljima i tamo bi se to još moglo objasniti time što se kretnje uspore ili na neki na?in priguše zbog djelovalja gravitacije pa se onda sve sporije kreće ali kod jednolikog gibanja nema nikakvih sila bez obzira koliko se brzo gibali

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby Carl Blackmore » 21.08.2005., 20:48

reci cu vam nesto kao covjek koji ce se jednom, nadam se, profesionalno bavit fizikom. Ove godine sam odslusao na faksu specijalnu relativnost...i mirne duse mogu rec da to malo tko razumije...a to se vidi po tome sto ti rijetko tko moze objasniti principe same teorije i njezine implikacije...uzmi hawkinga i citaj...i napravi eksperiment na papiru sa zamisljenim brodovima i satovima koji idu 0,x c pa ces mnogo lakse spoznat principe SR.a
Well if you're lookin' for trouble
I'm the man to see
If you're lookin' for satisfaction
I'm satisfaction guaranteed
I'm as cool as a body on ice
Or hotter than a rollin' dice
Send you to heaven
Take you to hell
I ain't foolin'
Can't you tell...
Carl Blackmore
Active
Active

Postby bURn » 22.08.2005., 14:26

annika_cat wrote:dario ?itala sam -moja teorija- od a.e. ali sam odustala sad se odmaram uz che-ov opis putovanja kroz južnu ameriku. u biti kod diletacije vremena dolazi do razli?itog gledanja na vrijeme to sam uspjela shvatiti :) npr imamo dva svemirska broda A i B ,brod B je brži i promatra? iz broda A "vidi" da sat u brodu B kasni. naravno putniku na B vrijeme te?e normalno, to je diletacija vremena.

ćista teorija iz u?benika ;)
bURn
Apprentice
Apprentice

Postby bURn » 22.08.2005., 14:29

Dario wrote: Npr ako se brod A giba 0.5c a brod B jako sporo i tako se gibaju primjerice 1 sat iz pozicije promatra?a; tada će u brodu B pro?i tako?er 1 sat tj nešto malo manje ali zanemarivo no u brodu A će pro?i primjerice samo 10 minuta pa će osobi u brodu ...
...Isti fenomen se dešava i u jakim gravitacijskim poljima

to bi znaćilo da brzina kao i gravitavija savijaju prostor-vrijeme
bURn
Apprentice
Apprentice

Postby Carl Blackmore » 22.08.2005., 19:05

da postignes brzinu(neku, bilo koju), moras ulozit energiju, znaci...energija=masa....znaci krivis spacetime..eto, simple as that...poznato je da energija krivi prostor-vrijeme bas po proucavanju starosti svemira. Kako gledas sto dalje u proslost, tako se sva svjetlost svija prema tocki koja je nekoc bila mjesto beskonacne gustoce i mase svemira. Naravno, to je teorija...mozda se big bang nikad i nije dogodio :-)
Well if you're lookin' for trouble
I'm the man to see
If you're lookin' for satisfaction
I'm satisfaction guaranteed
I'm as cool as a body on ice
Or hotter than a rollin' dice
Send you to heaven
Take you to hell
I ain't foolin'
Can't you tell...
Carl Blackmore
Active