[Na rubu] Putovanje kroz vrijeme

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

Re: Putovanja kroz vrijeme

Postby Dario » 27.12.2007., 09:45

Ima beskonačno puno vremenskih linija tj paralelnih svemira. Iako izgleda se tu radi o beskonačno puno mogućnosti, jer kao što pokusi u kvantnoj mehanici pokazuju čestice su ustvari valovi sve dok ih se ne počne promatrati. Izgleda da je potrebna svijest da se "stvori" čestica. E ono što je zanimljivo da li je moguće da neka čestica ima različita svojstva ovisno o tome tko ju promatra.

I ako se želimo još malo igrati možemo zbrojiti sve čestice u Svemiru i dobiti jedan Svemir, no kako ima jako puno svjesnih bića, dosta je teško mijenjati stvarnost pa vjerojatno zato mi ne možemo "putnovati kroz vrijeme" tj stvarati nove paralelne svjetove ili vremenske linije barem ne na globalnoj razini možda u nekoj mirko razini.
Chakotay: "A man can own only courage and loyalty in his heart!"

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby BORG » 29.02.2008., 19:51

citao sam dosta nekih postova i mogu rec da ima dosta pametnih ljudi sto mi je drago kao prvo.
neznam ovakva pitanja kao ovo bacame u trans to je isto kad mislis o svemiru kad skontas ogromni crni prostor gdje lebde planete i galaksije se nalaze pa imali taj svemir granicu nekad se neko pita ili sta se dalje nalazi Star trek nam je nesto malo pokazao ali to je fantastika tako da putovanje u u proslost nemoguce je naravno ali covjeku da neku podlogu da se baci u razmisljanje tako da necu da o tome razmisljam radijecu ovako citat od drugih ego pisite a jacu citat jer da pocnem ija da komentarisem samo cu se zbunit i gluposti napisat :)
Image
WE ARE THE BORG YOUR LIFE,AS IT HAS BEEN,IS OVER.
FROM THIS TIME FORWARD,YOU WILL SERVICE US.

http://www.unimatrix-01.net/
BORG
Unskilled
Unskilled

Postby legs » 07.03.2008., 08:18

Mnogi znanstvenici sa one alternativnije strane znanosti predviđaju da će skorašnje puštanje u pogon velikog Akceleratora čestica u CERN-u otvoriti crvotočinu i portal u vremenu, te da će tako ljudi moći putovati kroz vrijeme.
legs
Elite
Elite

Postby NCC-1701-J » 11.03.2008., 02:11

legs wrote:Mnogi znanstvenici sa one alternativnije strane znanosti predviđaju da će skorašnje puštanje u pogon velikog Akceleratora čestica u CERN-u otvoriti crvotočinu i portal u vremenu, te da će tako ljudi moći putovati kroz vrijeme.

Dakle, mozemo ocekivati nekog iz buducnosti uskoro? :) Pitanje vremenskih putnika je odlicna i zanimljiva tema. Nisam fizicar i na pitanja kvantne fizike ne znam odgovore. Medjutim, tu je uvijek filozofija i logika. Dakle, putovanje u proslost nailazi na cijelo brdo problema. Jedan od najosnovnijih paradoksa je npr. da li mozemo putovati kroz vrijeme ubiti svog prapradjeda?
All truth is simple... is that not doubly a lie?
NCC-1701-J
Newcomer
Newcomer

Danas će poginuti tisuće ljudi?

Postby legs » 18.07.2008., 09:12

U nekim novinama je jučer izašao članak koji govori kako je neki poznati proricatelj budučnosti, Jucelino Nobrega da Luz, rekao kako će danas u petak Filipine pogoditi potres jačine 8.1 po rihteru i da će od toga poginuti na tisuće Filipinaca.

Image
Jucelino Nobrega da Luz je 47-godišnji učitelj u školi koji je navodno već dao dosta točnih prdskazanja.
izvor
legs
Elite
Elite

Postby ST T'Pol » 19.07.2008., 01:10

Još ništa nisu javili! :) Mada sam danas gledala na TV neku emisiju o vulkanima i potresima...:D
"I understand your concerns... request denied." - Data
Vox Populi mail kontakt voxpopuli@sfcentar.com
ST T'Pol
Elite
Elite

Postby legs » 22.07.2008., 00:01

^^ Yup, napravio je amatersku grešku, inače proricatelji nikada ne govore unaprjed što će se dogoditi, nego tek kada se nešto dogodi počnu davati dokaze kako su oni znali da će se to dogoditi.
legs
Elite
Elite

Postby Master Founder » 12.08.2008., 21:24

ja mislim da putovanje kroz vrijeme percipiramo na krivi nacin. i mislim da je nemoguce u ovom sadasnjem stanju svijesti... zato sto mislim da su sadasnja tehnologija i zakoni fizike prejednostavni da bi pojmili cijeli svemir...

kad predjemo u vise stanje svijest (2012. g kao...) mislim da ce to biti veoma moguce...cak dapace i glupo... jer nama vrijeme vise nece imati vrijednost...
Image
Master Founder
Master
Master

Postby Dario » 13.08.2008., 22:34

legs wrote:^^ Yup, napravio je amatersku grešku, inače proricatelji nikada ne govore unaprjed što će se dogoditi, nego tek kada se nešto dogodi počnu davati dokaze kako su oni znali da će se to dogoditi.

...pa to i je bit proricanja, pitanje je samo koliki mu je postotak pogodaka, nemoguće je uvijek pogoditi, ali ako ima relativno visok postotak pogodaka onda je dobar.
Čini mi se da je puno veći broj onih «proricatelja» koji kažu da će se nešto dogoditi, ali ne kažu kada, recimo neki grad će pogoditi potres, e sad kad će to biti, vidjet ćete :)
@Founder zar misliš da će nam tako brzo dosaditi putovanje kroz vrijeme već 2012, ako i dođe do nečega neobičnog te godine sumnjam da će to biti veliki skok, više neki evolucijski skokić

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby Sarek@Vulcan » 13.08.2008., 23:29

http://www.videojug.com/film/how-to-time-travel
- putovanje kroz vrijeme i neke teorije o putovanju kroz vrijeme objašnjene na zabavan način.

(ovaj post sam prvo postao u putovanje kroz vrijeme u star treku ali ovdje bolje odgovara)
"You will always be a child of two worlds,
and fully capable of deciding your own destiny.
The question you face is, which path will you choose."
Sarek@Vulcan
Expert
Expert

Postby pahuljica » 20.02.2009., 21:39

...ja bih voljela putovati u prošlost, onako radi ciste neke znatiželje...npr. kako su neki gradovi izgledali, kao Rijeka i sl. :)
...koji put kada gledam neke stare snimke ili slike baš me uhvati želja za tim :D
Image
pahuljica
Veteran
Veteran

Postby minche » 12.06.2009., 12:33

jedno zanimljivo stivo za sve vas koji se zanimate za putovanje kroz vrijeme: René Barjavel - Le Voyageur imprudent
ne mogu se sjetiti kako je prevedeno ^^ (i ne stignem sada citati d alie je negdje vec postano, 13 stranica... :D)
uglavnom - prva knjiga koja opisuje tzv. grandfather paradox (procitala sam je nekad davno, hihi barem prije nego sto sam znala od kakvog je znacaja)
pored toga, na vrlo zanimljiv nacin opisuje tehnike putovanja kroz vrijeme, i "neputovanja" kroz vrijeme (jer mi svi pututjemo krzo vrijeme, brzinom jedan dan po danu) ali sta se desava kada ne putujemo?

jos zanimljivih clanaka se moze naci na wikipediji, pogotovo o paradoksima.

i jedan od najpoznatijih paradoksa - ako ce se ikada izumiti stroj za putovanje kroz vrijeme, gdje su onda svi turisti iz buducnosti?
minche
Apprentice
Apprentice

Postby Dario » 05.08.2009., 21:14

minche wrote:i jedan od najpoznatijih paradoksa - ako ce se ikada izumiti stroj za putovanje kroz vrijeme, gdje su onda svi turisti iz buducnosti?

Pa tu su, prošeći malo po nekoj plaži pa ćeš vidjeti da ima jako puno turista, e sad ko kaže da neki od njih nisu iz budućnosti :D
A što se tiće onoga da svi mi putujemo kroz vrijeme i to brzinom jednog dana na dan to baš i nije tako, to se samo tako čini našem mozgu tj. umu zbog interakcije sa okolinom i upravo zbog te interakcije mi i starimo, a ne zbog proteka vremena jer ljudsko tijelo koje je zamrznuto i koje nema nikakvu interakciju sa okolinom ne stari, iako i dalje "putuje" kroz vrijeme. Mi smo izmislili vrijeme tj. brojanje vremene da bi se mogli lakše orijentirati u ovom našem prostoru, ali nažalost imamo samo jedan Prostor, tako da ono što je bilo je nepovratno nestalo tj. zamijenilo ga je ono što je sada.

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby Shone » 12.04.2011., 13:38

U buducnost mozes recimo odes skoro brzinom svetlosti do Proxime Kentauri i vratis i iako je tebi proslo nekoliko godima na Zemlji ce proci preko 100 godina!!!! To se zove vremenski paradox a u proslost mozes isto nadjes crnu rupu i priblis se dovoljno blizu i onda ako uspes da izadjes ako....vratices godine u rikverc... :yey:
Image
Shone
Intermediate
Intermediate

Postby akreca » 02.04.2013., 13:01

SVAKI TRENUTAK VREMENA POSTOJI KAO ZAMRZNUT U VREMENU. VRIJEME NIJE BESKONACNO JER JE OGRANICENO ENERGIJOM I MASOM. KAZU DA SE SVEMIR SIRI U NESTO. PO TOJ DEFINICIJI TO NESTO IZA HORIZONTA POSTOJECEG SVEMIRA JE PRAZNO I NEMA ENERGIJU, MASU, PROSTOR NI VRIJEME.
ZIVOT JEDNOG SVJESNOG ORGANIZMA JE BESKONACNOST ZA NJEGA. TO ZNACI DA SVA DESAVANJA VAN NJEGOVOG ZIVOTA NISU VAZNA ZA NJEGOVU SPOZNAJU IAKO SU SE DESILA. COVJEK IMA PERCEPCIJU VREMENA SAMO DOK JE ZIV ZNACI OD RODJENJA DO SMRTI I PO TOM VREMENSKOM PERIODU ON IMA SPOZNAJU KOLIKO JE NPR. MILION GODINA JER PO PERCEPCIJI ZNA KOLIKO MU JE 1 GODINA (MANJE VISE JER JE I PROTICANJE VREMENA RELATIVNO).

I SAD U OVOM, BAS OVOM TRENUTKU MOZDA SE VODI NEKA BITKA NA MJESTU GDJE SJEDITE U NEKOM TRENUTKU PROSLOSTI ILI BUDUCNOSTI ALI NEMA UTICAJA NA VAS JER VI STE U SVOM TRENUTKU VREMENA. VASA PERCEPCIJA PRIKAZUJE SAMO VAS TRENUTAK VREMENA. NPR ZA KAMEN VRIJEME NEMA BAS NIKAKAV ZNACAJ NI SVRHU PA S TIM ZA KAMEN VRIJEME NE POSTOJI ALI KAMEN POSTOJI U VREMENU ODNOSNO U TRENUTKU.
TO ZNACI DA BI PUTOVANJE KROZ VRIJEME ZAPRAVO BILA ZAMJENA PERCEPCIJA SA SVJESNIM BICEM U ODREDJENOM TRENUTKU VREMENA.

MISLIM DA IDEJE O PARALELNIM UNIVERZUMIMA NE DRZE VODU IZ MNOGO RAZLOGA. PRVA JE PREVISE MOGUCNOSTI I RAZGRANAVANJA. TO BI ZNACILO DA SE UNIVERZUM DIJELI SVAKI PUT KAD TAMO NEKI CRVIC SKRENE MALO LIJEVO ILI DESNO ILI DA NE SKRENE. ODMAH TRI MOGUCNOSTI A U KOMBINACIJI SA 10 CRVICA JE OGROMAN BROJ KOMBINACIJA PA ZAMISLITE SAD KOLIKO MOGUCNOSTI I KOMBINACIJA POSTOJI ZA CIJELI SVEMIR.

Paradox vracanja u proslost i ubiti svog djeda je cudna.

izvinjavam se za CPSLOCK
akreca
Apprentice
Apprentice

PreviousNext

Return to Znanost