[Na rubu] Putovanje kroz vrijeme

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

[Na rubu] Putovanje kroz vrijeme

Postby Chrisette » 27.06.2005., 13:47

Grandfather paradox

Ovo je jedna od poznatijih temporalnih paradoksa. Recimo da odete u prošlost i ubijete svoga djeda dok je bio dijete - ili npr. slu?ajno ga ubijete dok slijećete svojim vremenskim strojem preko njega (don't laugh). Sad, ako je on mrtav, vaš otac nikad nije ro?en i naravno, niste ni vi. Ali, ako niste nikada ro?eni, onda koji je nepromišljen idiot upravo ubio vašeg ocać Katkada se to zove beskona?ni paradoks petlji. Teorija je da postoje dvije petlje, jedna nakon druge:

petlja 1: sagradite vremenski stroj, vratite se u prošlost i slu?ajno ubijete svoga djeda,
petlja 2: djed je mrtav, pa nikad niste sagradili vremenski stroj, pa on živi. Zna?i, i vi živite. Natrag na petlju 1.

Pošto se petlje nastavljaju unedogled netko ili nešto mora djelovati kako bi se to sprije?ilo. Postoji više kandidata:

1. Božanstvo.
2. Drugi vremenski putnik - npr. vremenska policija.
3. Svemir vas sprije?ava da odete u prošlost - nema vremenskog putovanja.
4. Nepredvidljivost kaosa/kontinuuma. Svako putovanje je pomalo druga?ije od prethodnog, pa se nakon nekog vremena petlja prekine i vremenski stroj sleti malo dalje od djeda ili djed odluta.

Postoji još jedna mogućnost. Pretpostavimo da ubijete djeda i vratite se u svoje vrijeme, vaš djed ne postoji, ali vi i dalje postojite (upravo ste se vratili, neć). Sve je identi?no osim života vašeg djeda i posljedica nedostatka njegovog postojanja.
Last edited by Chrisette on 18.09.2005., 21:08, edited 3 times in total.
Chrisette
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby Chrisette » 27.06.2005., 14:13

Putovanje brže od brzine svjetlosti

Da li biste se mogli kretati u vremenu ako to zna?i putovati brže od svjetlostić

Pa zapravo ne, jer je takvo putovanje nemoguće. Po formuli E=mc2, masa je jednaka energiji. Što se brže krećete, to postajete teži. Što ste teži, trebate više energije za ubrzanje. Ali tada postajete još teži. Što se više približavate brzini svjetlosti, vaša masa približava se beskona?nosti. Kako biste putovali brzinom svjetlosti, potrebna bi vam bila beskona?na koli?ina energije. Pošto beskona?ne koli?ine energije ne postoje, putovanje brzinom svjetlosti je nemoguće.

Putovanje blizu brzine svjetlosti

Pošto ne možete putovati kroz vrijeme brzinom svjetlosti ili brže, možete u?initi da vrijeme prolazi druga?ijim tempom. To se demonstrira poznatim "twin paradoksom".

Imate par identi?nih blizanaca. Jedan ostaje na Zemlji, drugi je poslan na svemirski brod koji putuje blizu brzine svjetlosti. Putujući blizanac vrati se nakon jedne godine (kako se mjerilo na njegovom brodskom kalendaru), i otkriva da je sve na Zemlji, uklju?ujući svog blizanca, ostarjelo npr. pola stoljeća.

Taj je efekt oblik putovanja kroz vrijeme. Znanstvenici su testirali takav na?in putovanja podzemnim ?esti?nim akceleratorima, i to bi mogao biti u?inkovit na?in za putovanje u budućnost, iako ne pomaže u putovanju u prošlost.

Putovanje sporije od bilo ?ega drugog

Mnogo ljudi, kada ih se upozna sa "twin paradoksom", po?inju razmišljati, "Ako putujem zaista brzo i to me pošalje u budućnost, zar me onda vrlo sporo putovanje ne bi poslalo u prošlostć". Glavni odgovor na to je "što je, zapravo, vrlo sporoć". Morate definirati stvar koja se ne kreće, i kao što poga?ate, to stvara svoje vlastite probleme.

Što bi bilo suprotno od "kretanja beskona?no brzo u budućnost"ć To nije "kretanje beskona?no brzo u prošlost". To je "ne kretati se uopće".

Kako bi to razumjeli, razmislite o uobi?ajenoj kretnji. Suprotno od "kretanja vrlo brzo" je "kretanje vrlo sporo". To nije "kretanje vrlo brzo, unatrag". Tako je tako?er sa vremenom: kada biste potpuno stali, zaustavili sve kretnje, prestali biste se kretati u budućnost, ali ne biste otišli u prošlost.
Chrisette
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby Chrisette » 27.06.2005., 14:32

Evo jedne jednostavne vježbe kako bi vam pomogla popustiti ideju linearnog vremena od naše uobi?ajene percepcije istog:

Sada je sadašnjost. Ali sada je tako?er budućnost prošlosti. Drugim rije?ima, živimo u 'budućnosti' od prije pet minuta.
U isto vrijeme, sada je prošlost budućnosti. U tom slu?aju, živimo u 'prošlosti' od pet minuta od sada!
Za još pet minuta, budućnost će postati 'sada', a 'sada' će postati stvar prošlosti.

Kao što možete vidjeti - prošlost, sadašnjost i budućnost su relativni.

Btw., mislim da je putovanje kroz vrijeme izmislila kompanija koja prodaje Aspirin, jer svaki put kada po?nem o tome razmišljati dobijem glavobolju!!
Last edited by Chrisette on 27.06.2005., 16:24, edited 1 time in total.
Chrisette
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby talos » 27.06.2005., 15:26

a ja sam skužio da je najbolje o tome ne razbijati glavu, jer svaki put kada ?eitam o tome sav sam zbunjen još više i manje znam
Fortune Smiles Upon Your Effort.
Under my leadership you will be safe.
The voice of the people is the voice of God.
For the greater glory of God.
For Infinity
talos
Editorial
Editorial

Postby Dr. Westax » 27.06.2005., 16:10

Meni je malo ?udna ideja materijalnog putovanja u prošlost i mjenjanja prošlosti.
Kako putovati po ravnini ?etvrte dimenzije, a zanemariti prve trić
Možda bi se mogla poslati neka projekcija u prošlost, ?isto radi istraživanja i slanja nazad podataka koje bi skupila.
Ne bi mogla mjenjati prošlost, a i kako promijeniti nešto što se već dogodiloć
War never changes...
Dr. Westax
Skilled
Skilled

Postby Spock » 27.06.2005., 21:03

Mislim da se ne može putovati ni u prošlost ni u budućnost. BTW, kada se krećeš brzinama bliskim brzini svjetlosti, zapravo ne ideš u budućnost, jednostavno ti vrijeme te?e sporije - dilatacija vremena :)
[ Infinite diversity in infinite combinations ]
Spock
Elite
Elite

Postby Guest » 28.06.2005., 11:31

Spock wrote:Mislim da se ne može putovati ni u prošlost ni u budućnost. BTW, kada se krećeš brzinama bliskim brzini svjetlosti, zapravo ne ideš u budućnost, jednostavno ti vrijeme te?e sporije - dilatacija vremena :)

Upravo to nalaziš se u sustavu u kojem vrijeme teće nešto druga?ije negoli u izvan tog sustava ista je situacija kad bi se nalazio u jakom gravitacijskom polju tj i tamo bi vrijeme teklo sporije nego li u normalnom svemiru pa bi kad bi izašo iz tog sustava bio nešto mla?i jer je manje vremena proteklo no to ne zna?i da bi došo u budu?nost nego da bi bio u sadašnjosti ali mla?i u odnosu na ono što "smo" trebali biti no pitanje na koje ja još nisam vidio odgovor je zašto vrijeme sporije te?e kod velikih brzina tj zašto uopće postoji dilatacija vremena ništa u prirodi na to ne upu?uje i nekako nema objašnjenja za taj fenomen ili možda ima samo ga ja neznam.
Guest

Postby Dario » 28.06.2005., 11:32

Eh ovo sam ja napiso pa da ponovim:

Spock wrote:Mislim da se ne može putovati ni u prošlost ni u budućnost. BTW, kada se krećeš brzinama bliskim brzini svjetlosti, zapravo ne ideš u budućnost, jednostavno ti vrijeme te?e sporije - dilatacija vremena :)

Upravo to nalaziš se u sustavu u kojem vrijeme teće nešto druga?ije negoli izvan tog sustava ista je situacija kad bi se nalazio u jakom gravitacijskom polju tj i tamo bi vrijeme teklo sporije nego li u normalnom svemiru pa bi kad bi izašo iz tog sustava bio nešto mla?i jer je manje vremena proteklo no to ne zna?i da bi došo u budu?nost nego da bi bio u sadašnjosti ali mla?i u odnosu na ono što "smo" trebali biti no pitanje na koje ja još nisam vidio odgovor je zašto vrijeme sporije te?e kod velikih brzina tj zašto uopće postoji dilatacija vremena ništa u prirodi na to ne upu?uje i nekako nema objašnjenja za taj fenomen ili možda ima samo ga ja neznam :)
Chakotay: "A man can own only courage and loyalty in his heart!"

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Re: Putovanja kroz vrijeme

Postby Dario » 28.06.2005., 11:42

Chrisette wrote:Grandfather paradox

Ovo je jedna od poznatijih temporalnih paradoksa. Recimo da odete u prošlost i ubijete svoga djeda dok je bio dijete - ili npr. slu?ajno ga ubijete dok slijećete svojim vremenskim strojem preko njega (don't laugh). Sad, ako je on mrtav, vaš otac nikad nije ro?en i naravno, niste ni vi. Ali, ako niste nikada ro?eni, onda koji je nepromišljen idiot upravo ubio vašeg ocać Katkada se to zove beskona?ni paradoks petlji. Teorija je da postoje dvije petlje, jedna nakon druge:

petlja 1: sagradite vremenski stroj, vratite se u prošlost i slu?ajno ubijete svoga djeda,
petlja 2: djed je mrtav, pa nikad niste sagradili vremenski stroj, pa on živi. Zna?i, i vi živite. Natrag na petlju 1.

Pošto se petlje nastavljaju unedogled netko ili nešto mora djelovati kako bi se to sprije?ilo. Postoji više kandidata:

1. Božanstvo.
2. Drugi vremenski putnik - npr. vremenska policija.
3. Svemir vas sprije?ava da odete u prošlost - nema vremenskog putovanja.
4. Nepredvidljivost kaosa/kontinuuma. Svako putovanje je pomalo druga?ije od prethodnog, pa se nakon nekog vremena petlja prekine i vremenski stroj sleti malo dalje od djeda ili djed odluta.

Postoji još jedna mogućnost. Pretpostavimo da ubijete djeda i vratite se u svoje vrijeme, vaš djed ne postoji, ali vi i dalje postojite (upravo ste se vratili, neć). Sve je identi?no osim života vašeg djeda i posljedica nedostatka njegovog postojanja.

Idemo redom :)

1. Božanstvo hm ako je ovo rasprava o znanosti onda to i nije objašljenje ako se radi o vjeri onda je OK

2. Drugi vremenski putnik tj vremenska policija nam niš ne objašnjava jer to mora biti prirodni fenomen i puno toga ovisi o njegovoj volji pa bi i sam taj vremenski policajac se mogo vratiti u prošlost i ubiti svog djeda i opet smo na po?etku priće tj u vremenskoj petlji :)

3. Svemir nas spre?ava da odemo u prošlost pa time i nema putovanja kroz vrijeme- e to mi se ?ini najbolje ovjašnjenje naime naš svemir ima 3 prostorne i samo jednu vrmensku dimenziju i u vremenu se možemo kretati u samo jednom pravcu možda malo brže ili sporije :)

4. ...djed odluta eh ako je djed živ onda niš od pri?e i teorije

i peto objašnjenje je da se ode u neki drugi paralelni svemir gdje je sve identi?no samo nema vašeg/našeg djeda :) a budućnost se razvija malo druga?ije od svemira iz kojeg smo mi došli no tu se radi o drugom svemiru tj paralelnoj stvarnosti pa i nema pravog putovanja kroz vrijeme već samo prijelaz iz jednog sustava tj svemira u drugi.

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby Zikkie » 28.06.2005., 12:52

Mislim da bi se generalno mogao složiti s tobom Dario.

Nekako mi se ?ini da jedino neke šanse za postojanje imaju paralelni svemiri. Naprosto da nema fizi?kih ograni?enja i zakona (brzina svjetlosti i ostalo derivirano iz toga) ovaj svemir ne bi bio to što jest, nego neko sasvim drugo mjesto.
Možda bi da je takvo putovanje moguće (ma ne možda, već gotovo sigurno) neka druga vanzemaljska rasa zabrljala u nekom od tih putovanja, promjenila tok povijesti i na sasvim drugom kraju svemira, ?ak ga možda i uništila do sada.

Me?utim ukoliko su paralelni svjetovi mogući, tada mi nije neprihvatljiva ideja koegzistencije nebrojenih svjetova sa razli?itom povješću, sadašnjošću i budućnosšću istovremeno. Nebitno mi je sad da li je u pitanu fazni pomak ili sasvim drugi prostor negdje drugdje i sl.
There are many things my father taught me here in this room. He taught me: keep your friends close, but your enemies closer.

Image Image Image
Zikkie
Elite
Elite

Postby Brajki » 28.06.2005., 14:11

Ljudi ne znam za vas, ali mi sam pojam putovanje kroz vrijeme ne zvu?i baš da će ikad biti moguće.

U biti ja još uvjek smatram da je vrijeme ljudska izmišljotina, kako bismo si lakše mogli pojmiti svijet oko sebe.
Image Image

Niko neće da preživi.
Sajlonci su za to krivi!
Al čemu bit u negativi
kad svu tugu, jad i čemer mogu utopiti u
PIVI!
Brajki
Professional
Professional

Postby T'Pol » 28.06.2005., 16:15

pa mislim da bije moguće putovati kroz vrijeme možda je ali smao kroz povijest zemlje ne s ljudima.,,
"All beauty must die" nick cave
T'Pol
Veteran
Veteran

Postby Dario » 28.06.2005., 16:49

T'Pol wrote:pa mislim da bije moguće putovati kroz vrijeme možda je ali smao kroz povijest zemlje ne s ljudima.,,

T'Pol ja niš ne kužim kaj si ti tu htjela re? :)

Brajki wrote:Ljudi ne znam za vas, ali mi sam pojam putovanje kroz vrijeme ne zvu?i baš da će ikad biti moguće.

U biti ja još uvjek smatram da je vrijeme ljudska izmišljotina, kako bismo si lakše mogli pojmiti svijet oko sebe.

Slažem se s tobom Brajki i ja mislim da vrijeme i ne postoji već ga mi možemo opažati kroz kretnju mislim da sam već negdje na ovom forumu reko da mi i nebi znali za vrijeme da nema kretanja tj mi o vremenu ne znamo ništa osim što ga znamo mjeriti :)

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Postby T'Pol » 28.06.2005., 17:45

htjela sam reći da bi možda mogli putovati u prošlost zemlje ali bez ljudi.... a neznam dali kužite..
"All beauty must die" nick cave
T'Pol
Veteran
Veteran

Postby Stalker » 28.06.2005., 19:59

Neki su znanstvenici predložili da prostor-vremenski kontinuum nije podložan paradoksima te da je zbog toga nemoguće izazvati jedan. Oni tvrde da će kontinuum uvijek težiti prema o?uvanju izvorne vremenske linije te da netko jednostavno neće moći ubiti svog djeda jer će se uvijek dogoditi nešto što će to sprije?iti (pištolje neće opaliti, ti ćeš poskliznuti na koru od banane i sl.). Isto kao što je nemoguće podijeliti neki broj nulom, tako je i nemoguće izazvati paradoks. To oni nazivaju princip samodosljednosti. Evo ulomak iz izvornog ?lanka:

Physicists have managed to come up with solutions to this. Some have proposed the Principle of Self-consistency: you can visit the past but are physically unable to change it. So, if you tried to shoot your grandmother, the gun would jam or you would be prevented in some other way from killing her. This is well illustrated in the film Bill & Ted’s Excellent Adventure. This seems to go against notion of free will but philosopher David Lewis made the point that free will does not allow you to do something logically impossible, such as instantaneously turning yourself into a tomato.

Stephen Hawking je ?ak predložio da je nemoguće putovati kroz vrijeme:

Not all scientists like this idea and there are some scientists, like Professor Stephen Hawking, who insist that there must be something that prevents it. In 1990, Hawking proposed a Chronology Protection Conjecture which says that the laws of physics disallow time machines. Basically, such scientists argue that nature will conspire to prevent the building of a time machine - one possibility is that runaway surges in quantum energy would generate massive gravitational fields and turn any time machine into mush. There are no clear answers to the issue because quantum physics and gravity do not sit well together and there is not yet a unified theory of quantum gravity.

Hawking and others have serious problems with the fact that time travel to the past would violate causality and this would have serious implications for our understanding of how the Universe works. A final answer to whether we really can travel back in time may have to wait until scientists find a way to bring quantum mechanics and general relativity together.
"We search out and identify potential dangers to the Federation...we deal with them...quietly."
Luther Sloan
Stalker
Advanced
Advanced

Next

Return to Znanost