[Na rubu] Paranormalno

Najnovije i najzanimljivije teme iz znanosti i astronomije pronađite na Svemir.org.

Moderators: Dario, Afro, ST T'Pol

Vjerujete li u paranormalne fenomene?

Da
33
85%
Ne
6
15%

Total votes : 39

[Na rubu] Paranormalno

Postby Private Dick » 14.11.2006., 19:27

Evo jedna mala anketica. Da vidimo sto mislite. Jesu li paranormalni fenomeni autenticni ili ne? Neki od njih su npr. ESP, prekognicija, telepatija, psihokineza (telekineza), spontana psihokineza iliti poltergeist, NDE, OBE... Jeste li se ikada susreli s nekim od tih ili drugih fenomena ili ste naisli na nekoga tko je? Vjerujete li da su takve stvari moguce i zasto? Ako ne, opet, zasto?
Private Dick
Skilled
Skilled

Postby Private Dick » 14.11.2006., 19:29

Sranje, htio sam dodati i trecu opciju "nisam siguran/-na; ne znam", ali nisam oznacio... daj Miroslave ili netko drugi, samo umetnite to naknadno. hvala.
Image
Image
Private Dick
Skilled
Skilled

Postby [Dino] » 14.11.2006., 19:30

Naravno, vjerujem da tako nesto postoji, ali sam isto tako uvjerenja da nije nesto u stilu ovih poznatih teorija zavjere, vec da je jako dobro zataskano (ne mora nuzno od US gov :D)... inace, to je skoro pa preduvjet za biti fan sf-a :D
bok. bok.
[Dino]
Veteran
Veteran

Postby Coda » 14.11.2006., 20:00

Definitivno nisu sve paranormalne pojave istinite, ali vjerujem da neke od njih jesu... znaći moglo bi se zaključiti da vjerujem u paranormalno... stoga glasam da su autentični....
Image Image
Image Image Image
Coda
Editorial
Editorial

Postby Chrisette » 14.11.2006., 20:04

Private Dick wrote:Sranje, htio sam dodati i trecu opciju "nisam siguran/-na; ne znam", ali nisam oznacio... daj Miroslave ili netko drugi, samo umetnite to naknadno. hvala.

Ma, ili vjeruješ ili ne. Da dodamo 'ne znam' većina bi tu dala glas. ;)

Nisam svjedočila ničemu sličnom, no smatram da su to stvarne, samo još neobjašnjene stvari, kao i nekad elektricitet i sl.
Chrisette
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby -fallen-one- » 14.11.2006., 20:07

zato je pitanje "vjerujete li..." ... :D znaci na osnovi vjerovanja il whatever dali mislimo dal paranormalno postoji... pa moglo bi bit... nemogu ni potvrdit ni opovrgnut...
Image
You are tiny. I can see the whole of time and space - every single atom of your existence, and I divide them. Everything must come to dust... all things. Everything dies.
-fallen-one-
Veteran
Veteran

Postby Rygel » 14.11.2006., 20:09

Ja vjerujem da ima nešto...
Image Image Image
Image
Rygel
Editorial
Editorial

Postby T'Rapavi » 14.11.2006., 20:20

Di je opcija ne vjerujem da vjerujem? :D
Image Image Image
Image
T'Rapavi
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby Stazh » 14.11.2006., 20:25

Ma ima sigurno nesto u tome, npr. paranormalni fenomen je to sto je Paris Hilton uopce naucili pricati. Ma sigurno postoje te umne fore, mantre i sta ti ja znam.
Image
Image
Image
Image
Image
Eireann go Brach!
Hallowed are the Ori! :P 'Bem ti život bez rakije.
Stazh
Expert
Expert

Location: Osijek (Irska wannabe) - SGC - S prozora se vidi žitno polje

Postby Carter » 14.11.2006., 23:18

da si me pitao pred pola godine bilo bi cvrsto NE - u medjuvremenu sam vidjela cudnih stvari ... i sad je moj "konacni" odgovor - DA definitivno vjerujem ...
Image Image
Carter
Active
Active

Postby Igor » 14.11.2006., 23:40

Da, vjerujem... ima necega...
Igor
Veteran
Veteran

Postby Miroslav » 15.11.2006., 07:48

Ovdje se postavlja pitanje radi li se o paranormalnim pojavama tipa telepatije ili telekineze, koje čisto mogu biti rezultet nekakvog evolucijskog slijeda, ili o paranormalnim pojavama tipa duhova, opsjednutosti i sl.

Kad je riječ o ovim prvima, smatram kako će ih se jednog dana moći dokazati putem čisto znanstvenih metoda. S druge strane, duhovi, opsjednutost i sl, više spadaju pod religijsku domenu koja u velikoj mjeri ne može biti dokazana znanstvenim metodama, kako danas, tako ni u budućnosti. Jer ima nekih stvari koje čovjek zasigurno nikad neće moći pojmiti. Uostalom, prava vjera ne traži fizičke dokaze (doduše, dobro je ukoliko oni postoje). Ili vjeruješ ili ne vjeruješ, tako jednostavno. Moj osobni religijski stav oko pitanja opsjednutosti, duhova, ako hoćete zla i dobra tangira moje religijsko uvjerenje kako postoji duhovni svijet, svijet nevidljiv našim očima, i kako su dobro i zlo predstavljeni kroz osobnu prisutnost (Bog i Sotona) a ne kroz nekakve apstraktne principe.
ImageImageImage

Peter: Walter, what are you doing?
Walter: I'm dosing a caterpillar.
Peter: Dosing? As in LSD?
Walter: It's a special blend.
Peter: I see. Hey, guess what just happened? Finding out that my father gives drugs to bugs, somehow just became a typical moment in my life.
Walter: Wonderful, isn't it?
Miroslav
Editorial
Editorial

Postby Private Dick » 15.11.2006., 17:24

-fallen-one- wrote:zato je pitanje "vjerujete li..." ... :D znaci na osnovi vjerovanja il whatever dali mislimo dal paranormalno postoji... pa moglo bi bit... nemogu ni potvrdit ni opovrgnut...

Bas tako.

I ne ostaje nista drugo jer "ne znamo". Mozemo samo biti uvjereni na temelju postojecih dokaza, koji jesu pomalo klimavi, da li se cini istinitim ili ne. Naravno, ima tu sarlatana i svakakvih manipulacija, ali neki fenomeni cine se autenticnima.

Ja nisam potpuno siguran. Imam dozu skepticizma, ali definitvno mislim da je svijet cudniji nego sto to izgleda. Ne bih isao tako daleko poput Miroslava da to tumacim s religijskog stajalista, premda postujem njegovo misljenje. Religija dosta simplificira ionako kompleksnu stvarnost, tako da ju ja osobno ne bih uplitao u to, no to je moj stav.

Premda je stvarnost objektivna, naravno, za svakoga od nas, opet... cini se da je ona u svojoj sustini potpuno subjektivna. Jer, svi ti fenomeni koji su se navodno dogodili i dogadjaju, poput telekineze, poltergeist-fenomena i sl. imaju nesto zajednicko - ne moze ih se objektivno mjeriti niti promatrati. Uglavnom je takav fenomen i njegovo iskustvo ograniceno na jednu osobu, tj. jedan subjekt. Kojemu onda bas i nije lako dokazati drugima objektivno svoje subjektivno iskustvo koje se nekako uspjelo ipak objektivno manifestirati.

Ne bih htio bas previse zadirati u misticizam i slicne stvari kojih dio jesu duhovi i druge stvari jer to po meni ne spada doista u parapsihologiju, nego vise u spiritualisticku sferu i misicizam. Premda bi se i tu moglo raditi o autenticnim parapsiholoskim fenomenima koji su pak pogresno interpretirani i nazvani.
Private Dick
Skilled
Skilled

Postby Vojvoda » 15.11.2006., 19:29

Stazh wrote:Ma ima sigurno nesto u tome, npr. paranormalni fenomen je to sto je Paris Hilton uopce naucili pricati. Ma sigurno postoje te umne fore, mantre i sta ti ja znam.

;D ;D ;D

inace ja vjerujem u paranormalu! :D
ImageImageImage

Image
Vojvoda
Peacekeeper
Peacekeeper

Postby Dario » 15.11.2006., 22:26

Ja vjerujem u te stvari i kao što je Def gore reko sigurno svaki pravi SF fan vjeruje u barem nešto od toga. Ja znam neke ljude koji su doživjeli NDE. Ja sam jednom prilikom doživio OBE ili mi se bar čini da jesam ko bi bio 100 % siguran u to :)
Chakotay: "A man can own only courage and loyalty in his heart!"

ImageImageImage
Dario
Editorial
Editorial

Next

Return to Znanost